W ostatni piątek listopada (27.11.2015) w naszej małej szkole odbyła się wielka zabawa andrzejkowa. O godzinie 11.00 wszyscy uczniowie , nauczyciele oraz przybyli rodzice zebrali się na głównym holu, by rozpocząć magiczny czas wróżb i przepowiedni. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia pt. „Andrzejki w lesie” w wykonaniu uczniów klas I, II, III oraz piosenki „Czarownica”. Dzieci przepięknie przebrane, odegrały wspaniale swoje role czym wprowadziły nas w niezwykły nastrój. Po przedstawieniu wszyscy udaliśmy się do naszej sali zabaw. Tam przy muzyce dzieci i ich rodzice oraz nauczyciele brali udział w wesołych wróżbach. Przy stoiskach gdzie siedziały nasze wróżki i wróżbici można było wziąć udział w takich przepowiedniach jak „ Trzy kubeczki” , Kwiatowe wróżby”, „ Imiona” , „Wróżby z przymrożeniem oka”, czy „Co Ci los wykręci?” . Kolejne zabawy odbywały się na środku sali z udziałem wszystkich. Nie zabrakło najbardziej popularnych wróżb andrzejkowych takich jak „Wróżenie z wosku” , „Buty” , „Zawody” oraz „Skórka z jabłka”. Międzyczasie obywały się również szalone i wesołe tańce oraz konkursy np. „Taniec na gazecie” . Około godziny 13.30 nasza przygoda andrzejkowa dobiegła końca. Po posprzątaniu naszej sali, podziękowaliśmy sobie za wspólną zabawę i miłe spędzony czas.
Katarzyna Mazur
KONKURS MUZYCZNY
Zaśpiewaj lub zagraj na wybranym instrumencie muzycznym kolędę, pastorałkę albo piosenką związaną ze Świętami Bożego Narodzenia.
Zapraszamy wszystkich uczniów i przedszkolaków do udziału w konkursie muzycznym. Jury będzie oceniało uczniów w trzech kategoriach:
Konkurs odbędzie się 16 grudnia 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie.
Zapisy u pani Doroty Kajm-Linert do 14 grudnia.
We wtorek (17.11.2015 r.) uczniowie naszej szkoły przemienili się w prawdziwych ekodetektywów. Anna Szwaba, Piotr Klawikowski oraz Gerard Szwaba wybrali się wraz z opiekunem, panią Katarzyną Mazur do Zespołu Szkół w Somoninie, aby wziąć udział w Międzyszkolnym Meetingu Ekologicznym "Dbaj o swoją Szwajcarię Kaszubską!” .
Po serdecznym przywitaniu wszystkich gości przez przez Panią Dyrektor Jolantę Bociańską, rozpoczęło się kaszubskie przedstawienie pt. „Diobelscze Zelesko” oparte na bajce według J. Sampa. Po tym wyjątkowo zabawnym przedstawieniu głos zabrał wykwalifikowany przewodnik turystyczny, który na co dzień zajmuje się walorami przyrodniczo- krajobrazowymi powiatu kartuskiego. Kolejnym elementem tego niezwykłego dnia było przedstawienie przez każdą z przybyłych szkół prezentacji multimedialnych pt: „Moja Szwajcaria Kaszubska”. Ciekawostką jest to, że wszystkie przygotowane przez dzieci slajdy znajdą się w wspólnym albumie promujący piękno Kaszub, który zostanie wydany i przesłany do każdej z placówek, która uczestniczy w projekcie.
Kolejnym punktem meetingu był konkurs wiedzy na temat Szwajcarii Kaszubskiej. Dzieci między innymi musiały stworzyć reklamę zachęcającą do zwiedzania naszego regionu, wskazać najpopularniejsze zagrożenia dla przyrody, rozpoznać gatunki drzew czy odpowiadać na pytania dotyczące obiektów i walorów przyrodniczych Kaszub. Po tej części imprezy nastąpił najbardziej wyczekiwany moment przez wszystkich czyli poczęstunek. Na gości czekały same zdrowe i pyszne przekąski składające się z owoców i warzyw. Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia było przyznanie miejsc poszczególnym szkołom i nagród każdemu z uczestników. Kolejne spotkanie ekodetektywów czeka nas 10 grudnia. Co się wydarzy tym razem? Nie wiemy, ale już cieszymy się na ten dzień.
Katarzyna Mazur

Zapraszamy wszystkich uczniów i przedszkolaków do udziału w konkursie świątecznym. W tym roku szkolnym ogłaszamy konkurs na zaprojektowanie i wykonanie bombki lub innej ozdoby choinkowej inspirowanej wzorem kaszubskim.
Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach:
I – przedszkole i klasa „O”
II – klasy I-III
III – klasy IV-VI
Prace będą przyjmowane do 16 grudnia 2015 roku. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi podczas Wigilii szkolnej.
13 listopada 2015 roku odbył się apel z okazji Dnia Niepodległości. Podczas apelu przypomniano ważne wydarzenia historyczne przedstawiające trudną drogę Polski do niepodległości. Apel przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii. Składał się on z narracji objaśniającej wydarzenia, jakie miały miejsce od I rozbioru Polski, który miał miejsce w 1772 roku do dnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn narodowy.
Dorota Kajm-Linert
5 i 6 listopada 2015 roku odbyły się dla uczniów klas I-VI "warsztaty patriotyczne". Uczniowie z okazji Dnia Niepodległości wykonywali różną techniką flagę Polski oraz godło. Wszystkie prace wykonano bardzo starannie. Flagi i godła uświetniły gazetkę na głównym holu poświęconą temu ważnemu świętu narodowemu. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, dlaczego Polacy utracili wolność, w jaki sposób udało sie odzyskać niepodległość i czemu co roku wspominamy to ważne wydarzenie w dziejach historii naszego narodu.
Dorota Kajm-Linert


5 listopada 2015 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego "Samochód przyszłości" organizowanego przez Auto Miras w Pępowie. Tematyka konkursu spodobała sie uczniom, ponieważ wpłynęło dużo pięknych i oryginalnych prac zarówno z klas I- VI jak i z przedszkola. Organizator konkursu otrzymał wiele prac. Jedna praca z naszej szkoły szczególnie spodobała się jury. Wyróżnienie otrzymała Areta Znajewska z przedszkola z grupy czterolatków. Gratulujemy! Na dołączonym zdjęciu można zobaczyć wymarzony samochód przyszłości Aretki (pracę trzyma pani Sara Kasprzak). Cieszymy się z sukcesu i zapraszamy uczniów do udziału w innych konkursach.
Dorota Kajm-Linert
.jpg)
30 paździerika 2015 roku po raz drugi w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych. Organizatorami balu były panie z Rady Rodziców (pani Honorata Pakur, pani Hanna Pakur oraz pani Marzena Szwaba) oraz pani Dorota Kajm - Linert. Większość uczniów przebrała się za wybranych przez siebie świętych. Niektóre stroje były naprawdę piękne. Chętni uczniowie przedstawili informacje o swoim świętym. Najładniej przebrane dzieci oraz uczniowie, którzy najlepiej przedstawili notkę o swoim świętym otrzymali nagrody. Podczas balu można było głosować na królową i króla balu.Ten zaszczytny tytuł przypadł uczniom klasy II: Oliwii Jereczek oraz Tomkowi Pakur. Muzyczną oprawą zajęła się pani Hanna Pakur, króra przygotowała na ten dzień piosenki o świętych. Wszyscy chętnie włączali się we swpólnie śpiewanie przy gitarze. Nagrody zakupiła pani Honorata Pakur, babeczki upiekła pani Marzena Szwaba. Obie panie były również odpowiedzialne za sklepik. Za prowadzenie balu i przeprowadznie większości konkursów odpowiedzialna była pani Dorota Kajm-Linert. Pozostali nauczycele tańczyli i śpiewali z uczniami.
Dorota Kajm-Linert
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zajęcia w bibliotece e Kartuzach.
We wtorek 03.11.2015 r. po długim listopadowym weekendzie klasa I, II, III wybrały się na odwiedziny do leżącej nieopodal stolarni. Zostaliśmy przyjęci przez pierwszego właściciela i założyciela tej firmy - pana Czesława Szwaba. Po oprowadzeniu nas po parterze przez naszego przewodnika, wysłuchaliśmy paru słów na temat pracy stolarza, metod obróbki drewna, oraz narzędzi i maszyn do tego służących, rodzajów drzew oraz kierunku produkcji stolarni w Pomieczyńskiej Hucie. W dalszej części zwiedzaliśmy piętro, gdzie znajduje się lakiernia. Po krótkim pokazie lakierowania drewna podziękowaliśmy za możliwość odwiedzenia i zwiedzenia tak ciekawego obiektu jakim jest zakład stolarski Wojciecha Szwaby w Pomieczyńskiej Hucie.
Katarzyna Mazur
29 października 2015 r. uroczystym apelem uczciliśmy XV Dzień Papieski. Jan Paweł II od początku pontyfikatu szczególną czcią darzył rodzinę. W 1979 r., w Nowym Targu z ust Papieża padły ważne słowa: „Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek”. Słowa Jana Pawła II patronowały całej uroczystości, pojawiały się w odczytywanych fragmentach papieskich homilii oraz modlitw. Nie zabrakło również ,,Barki" - ulubionej pieśni Jana Pawła II, jak też innych utworów poświęconych tematyce rodziny.Po uroczystości cała społeczność szkolna skosztowała papieskiego przysmaku - wadowickich kremówek.
Dziękujemy za ten pouczający apel wszystkim, którzy włożyli serce i pracę w jego realizację: uczniom klasy II, III i V, scholi pod przewodnictwem pani Sary Kasprzak oraz pani Hanny Pakur, przewodniczącej rady rodziców pani Honoracie Pakur.
Cieszmy się chwilami spędzonymi w gronie naszych rodzin i dbajmy o nie.
Joanna Sychta
Co należy zrobić?
Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć kartkę świąteczną
specjalnie dla Papieża Franciszka
Pracę plastyczną można wykonać dowolną techniką, ale bez użycia materiałów sypkich i plasteliny.
Na kartce mogą znajdować się życzenia.
Format pracy A4 lub mniejszy.
Kategorie wiekowe, w których jury wybierze po 3 prace to:
- przedszkole i zerówka
- klasy I-III
- klasy IV-VI
Prace, które zostaną nagrodzone na etapie szkolnym automatycznie dostaną się do etapu ogólnopolskiego.
Uwaga!
Kochani warto się postarać, ponieważ trzy najlepsze prace z etapu ogólnopolskiego zostaną wysłane do Papieża Franciszka na Święta Bożego Narodzenia.
Prace należy składać do 20 listopada 2015 r. do pani Katarzyny Mazur
29 października uczniowie klas IV-VI z wychowawczyniami odwiedzili gościnne progi Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach – Wypożyczalnię dla dzieci. Przyjęła nas tam pani Emilia Pakur, która przygotowała dla nas bardzo ciekawe zajęcia. Uczniowie słuchali i czytali fragmenty książki o pierwszym pobycie człowieka na Księżycu. Oglądali również zdjęcia z tego wydarzenia, słuchali dźwięków. Dzieci wykonały również Księżyc techniką frottage, a na zakończenie rakiety z orgiami. Wszyscy byli bardzo zainteresowani, chętnie wykonywali kolejne zadania.
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz zawitamy do biblioteki w Kartuzach.
Celina Arendt
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji konkursu organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny "Mała Szkoła" w Szopie zatytułowanego „Wiersze pędzlem malowane”. Należało wykonać dowolną techniką pracę plastyczną do jednego z wierszy Ewy Warmowskiej.
Naszą szkołę reprezentowali:
Beniamin Arendt – „0”
Kinga Brylowska – III kl.
Bartosz Hinz – IV kl.
Anna Szwaba – V kl.
Kamila Pakur – V kl.
Sergiusz Kreft – V kl.
1 listopada na stronie szkoły w Szopie zostały opublikowane wyniki konkursu. Prace dwóch chłopców: Beniamina Arendt, Sergiusza Kreft znalazły się wśród wybranych przez komisję i staną się ilustracjami w nowym zbiorze wierszy E. Warmowskiej.
Nagrody – książki z wierszami p. Warmowskiej i wybranymi pracami dzieci zostaną wręczone 14 grudnia 2015 r. podczas konkursu recytatorskiego w Szopie.
Dziękuję wszystkim, którzy wykonali prace. Gratuluję zwycięzcom. Życzę powodzenia w kolejnych konkursach.
Celina Arendt
28 października w naszej szkole odbył się Dzień Sportu przygotowany przez uczniów klasy szóstej wraz z wychowawczynią panią Celiną Arendt. Na początku uczniowie przedstawili prezentację pt. „Jakie korzyści daje uprawianie sportu”. Następnie odbył się pokaz mody sportowej na wesoło. Najliczniejszą grupą, która przygotowała przebrania były przedszkolaki. Maluchy były stremowane publicznym wystąpieniem, ale świetnie wypadły i wywołały wiele uśmiechu na naszych twarzach. Również starsi uczniowie przygotowali zabawne, sportowe przebrania. Niektórzy zaprezentowali się z typowo sportowymi akcesoriami: piłką nożną, deskorolką, goglami itp.
Po pokazie rozpoczęły się zawody sportowe. Przedszkolaki wykonywały ćwiczenia z pomocą pani Sary i pani Asi. Zerówka oraz klasy I-III rywalizowały w trzech grupach, a nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwały panie wychowawczynie. Klasy IV-VI również walczyły zespołowo. Konkurencje dla nich przygotowały panie Celina Arendt i Małgorzata Jankowska. Pomocą służyła również p. Dorota Kajm-Linert.
Po zakończeniu zawodów klasy IV-VI udały się na boisko szkolne, które w ostatniej chwili
- ale udało się!- zostało skoszone. Za co serdecznie dziękuję panu Markowskiemu. Uczniowie sprzątnęli trawę i wrócili do szkoły na rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Moja ulubiona dyscyplina sportowa”.
Wyróżnienie otrzymała Arletka Znajewska z przedszkola.
W kategorii „0” – III:
I miejsce zajęli Oliwia Jereczek- kl. II oraz Beniamin Arendt – „0”
II miejsce Agata Frankowska – kl. I
III miejsce Karol Okrój – „0”
Wyróżnienia otrzymali Wiktoria Hinz – kl. II, Błażej Pakur – kl. III
W kategorii wiekowej IV-VI przyznano jedynie
I miejsce Bartoszowi Hinz – kl. IV
Wyróżniono: Szymona Pakur Łukasza Walkusz, Damiana Trepczyk
Organizatorka pochwaliła również pomysł L. Becker.
Zwycięzcy otrzymali gogle do pływania, dyplomy oraz książki.
Po czym nastąpiła wyczekiwana chwila – wyniki rozgrywek sportowych. Tego dnia każdy uczeń naszej szkoły, który wziął udział w zawodach sportowych otrzymał pamiątkowy medal, przedszkolaki złote a pozostali uczniowie w zależności od wyników jakie osiągnęli: złoty, srebrny lub brązowy. Dekoracji zawodników dokonała pani dyrektor. Wspaniałe medale zamówione specjalnie na tę okoliczność ufundowała szkoła wraz z Radą Rodziców.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z trenerem piłki nożnej panem Jakubem Brzeskim, który opowiedział nam o swojej pasji – piłce nożnej, odpowiedział na pytania naszych uczniów, pokazał niektóre ze zdobytych przez swoją drużynę pucharów oraz kilkadziesiąt medali. Następnie uczniowie udali się na boisko szkolne, gdzie odbył się trening i mecz piłki nożnej.
Tego dnia pewnie nikt z nas długo nie zapomni. Może dlatego, że tego typu impreza odbyła się w naszej szkole po raz pierwszy, a może z powodu wielkich emocji związanych z rywalizacją. Jedno jest pewne, Dzień Sportu sprawił uczniom wiele radości. Mam również nadzieję, że choć trochę uzmysłowił dzieciom jak ważna jest aktywność fizyczna.
Celina Arendt
W poniedziałkowe przedpołudnie naszą szkołę odwiedził miły gość – pani Joanna Kuśnierz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach, która przeprowadziła warsztaty przyrodnicze dla uczniów z klas 0-III. Tematem przewodnim spotkania były domki i schronienia dla zwierząt. W części pierwszej pani Joanna przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą przygotowania się zwierząt do nadejścia zimy, którą wspólnie z uczniami omawiała i analizowała, następnie odbyły się ćwiczenia typowo warsztatowe polegające na wykonaniu dowolnego schronienia dla zwierząt. Pomysłowość i zaangażowanie dzieci były ogromne, w efekcie czego podziwiać mogliśmy piękne domki dla ptaszków, norki, jamy i inne nietypowe schronienia dla rozmaitych zwierząt. To była ciekawa i inspirująca lekcja, która pozwoliła ugruntować posiadaną wiedzę oraz zdobyć nowe doświadczenia.
Joanna Sychta