W dniach 16-18 marca uczniowie z klas 0-VI uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych pod przewodnictwem O. Andrzeja Jodkowskiego z Zakonu Ojców Redemptorystów na Białorusi, które tradycyjnie odbyły się w Sanktuarium Sianowskim. Były to dni wypełnione skupieniem, wspólną modlitwą oraz rozważaniem głoszonych przez Ojca Rekolekcjonistę nauk. O muzyczną oprawę Mszy Świętych zadbała Schola pod przewodnictwem pani Doroty Gołąbek oraz pani Hanny Pakur.
Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas…..
Uczniowie i nauczyciele
29.01. 2015r. naszą szkołę odwiedziły Księżniczki, Misie, Spidermany, Biedroneczki, Motylki i przeróżne inne bajkowe postaci, a wszystko to z okazji Balu Karnawałowego. Tego dnia wszystkie dzieci, a nawet niektóre nauczycielki, przebrały się, by wspólnie pobawić się na sali gimnastycznej. Wspólne tańce przeplatane były konkursami z nagrodami przygotowanymi przez nauczycieli. Zabawę umilał nam zespół KiS, którego wokalistką jest p. Sara Szpek - wychowawczyni naszych przedszkolaków. Pod koniec balu odwiedził nas gość specjalny - św. Mikołaj. Wszystkim dzieciom wręczył paczki ze słodkościami i wspólnie z nimi się pobawił. Ciekawe czy odwiedzi nas w przyszłym roku...?
Dorota Gołąbek
18 lutego klasy IV-VI z wychowawczyniami p. Celiną Arendt oraz Dorotą Kajm-Linert odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę - Wypożyczalnię dla Dzieci w Kartuzach. Przyjęła nas tam p. Emilia Pakur, która opowiedziała nam historię biblioteki, zaznajomiła z działami księgozbioru. Następnie wszyscy uczniowie otrzymali karteczki z nazwiskami autorów oraz tytułami książek, które musieli odszukać. Zadanie to udało się wykonać przy pomocy katalogu i pani Emilii.
Tego dnia dowiedzieliśmy się sporo o działalności biblioteki i pracy bibliotekarza. Zwiedziliśmy dwie czytelnie tradycyjną i internetową. Jedną z ciekawostek była informacja, że w bibliotece działa jedyny w powiecie Punkt Książki Mówionej. Został on otwarty w 2000 roku, jego księgozbiór liczy 620 tytułów zapisanych na kasetach magnetofonowych i płytach CD. Ponad 70 % użytkowników Punktu to czytelnicy w grupie wiekowej do lat 15. Korzystać z niego mogą osoby z dysfunkcjami narządu słuchu i wzroku.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali zakładki do książek i zaproszenie do korzystania z biblioteki.
Celina Arendt
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to Święto naszych kochanych Babć i Dziadków. W naszej szkole uroczystości związane ze Świętem Babci oraz Dziadka odbyły się w środę 27 stycznia 2015 roku. Tego dnia, tradycyjnie już w nasze progi zawitały rzesze oczekiwanych i wypatrywanych przez uczniów Babć oraz Dziadków. Na tą wyjatkową okazję zostało przygotowane specjalne wydanie Familiady, w którym oprócz uczniów klasy V I VI wystapiły wszystkie pozostałe dzieci, bowiem w czasie przerw reklamowych każda z grup prezentowała okazjonalną piosenkę. O wyjątkową oprawę muzyczną zadbał pan Józef Stachnik, który jak co roku śpiewał i grał na akordeonie. Tak miła atmosfera, piękny, tematyczny wystrój sali gimnastycznej oraz pyszny poczęstunek, o który zadbały Panie z Rady Rodziców oraz ucznioiwe wraz z wychowawcami, nadały całej uroczystości wyjatkowego nastroju, wywołały radość i uśmiechy na twarzach naszych gości oraz wychowanków. Po części artystycznej zaproszono Babcie i Dziadków do wspólnej zabawy – jakże miło było popatrzeć na wnuków tańczących z Babciami i Dziadkami. Następnie wnuczeta obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie wykonanymi prezentami. Było radośnie, sympatycznie, a i pewnie niejednej Babci zakręciła się w oku łza szczęścia…. Mamy nadzieję, że ten jakże miły dzień na długo pozostanie w sercach i pamięci naszych kochanych Babć oraz Dziadków.
Joanna Sychta, Celina Arendt
Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie składa serdeczne podziękowanie Filipowi Sławkowskiemu oraz jego rodzicom Państwu Sylwii i Markowi Sławkowskim za wykonanie i ofiarowanie karmnika dla ptaków. Ten niezwykły prezent znalazł swoje miejsce na terenie szkolnego placu zabaw i już od pierwszego dnia spełniał swoją ważną funkcję.
Taka bezpośrednia forma obcowania z przyrodą pobudza u uczniów zainteresowania ornitologią, kształtuje zachowania proekologiczne, a przy tym dostarcza wiele radości i uśmiechu na twarzach małych odkrywców.
Dziękujemy……
19 grudnia, w świątecznej atmosferze w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Tym miłym akcentem uczniowie wprowadzili społeczność szkolną w okres najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świat Bożego Narodzenia. W udekorowanej pięknie sali znalazła się baśniowo ubrana choinka, stoły zastawione świątecznymi przysmakami, a w tle rozbrzmiewały piękne, polskie kolędy.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. ks. proboszcz Eugeniusz Grzędzicki, ks. wikary Wojciech Trapkowki, Burmistrz Gminy Kartuzy pan Mieczysław Gołuński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pomieczyńska Huta pan Mariusz Kasprzak, członkowie Stowarzyszenia, licznie zgromadzeni rodzice oraz osoby zaprzyjaźnione ze szkołą.
Zebrani obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe pt. ”Cicha noc, święta noc” przygotowane pod kierunkiem pani Katarzyny Przychodnej i Barbary Krampa- Hinc. Młodzi artyści zachwycili wszystkich swoimi umiejętnościami aktorskimi, strojami oraz przepięknym śpiewem. Na akordeonie akompaniamował nam pan Józef Stachnik oraz na gitarze pani Hanna Pakur z Rady Rodziców. Serdecznie dziękujemy za pomoc.
Spotkanie przebiegało w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Wszyscy złożyli sobie płynące z głębi serca życzenia oraz podzielili się opłatkiem.
Były to chwile pełne magii, uroku i radości, które na długo pozostaną w naszych sercach.
Katarzyna Przychodna
12 grudnia 2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Plastyczna interpretacja wiersza ulubionego poety polskiego”
Celem konkursu było rozbudzanie wśród dzieci zainteresowania poezją polską, wyrażanie przez formę plastyczną wartości poetyckich oraz rozbudzanie wyobraźni plastycznej młodych twórców.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III oraz IV-VI.
W młodszej kategorii wiekowej
I miejsce zajął Krystian Hinz – klasa II
II miejsce zajął Tomasz Pakur – klasa II
III miejsce zajęła Kinga Brylowska – klasa II
Klasy IV-VI
I zajął Daniel Tauba klasa VI
II zajęła Agata Kiedrowska klasa VI
III zajął Szymon Pakur klasa IV
W wyłonieniu zwycięzców pomógł nam również gość z Biblioteki w Kartuzach Pani Emilia Pakur, która opowiedziała naszym uczniom o pracy bibliotekarza oraz przeczytała opowiadanie o tematyce świątecznej.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Celina Arendt
Szkolny Konkurs Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej oraz
V Wojewódzki Konkurs Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej
Szkolne eliminacje odbyły się w naszej szkole 13 listopada. Wzięli w nim udział uczniowie : oddziału „0”, klasy I-III, IV-VI.
„0”
1. Klaudia Brylowska I miejsce
2. Beniamin Arendt II miejsce
I-III
3. Tomasz Pakur I miejsce
4. Patrycja Kuberna II miejsce
5. Magdalena Pobłocka III miejsce
6. Kinga Brylowska
IV-VI
7. Amelia Bobkowska I miejsce
8. Gerard Szwaba II miejsce
9. Mateusz Słowik II miejsce
Wszyscy laureaci szkolnego konkursu wzięli udział 28 listopada w V Wojewódzkim Konkursie Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej w Szopie. Niestety, nie udało im się zająć miejsc na podium, ale godnie reprezentowali naszą szkołę. Warto wspomnieć, że w tym roku w konkursie w Szopie wzięło udział około 200 osób.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz książkę „Jak dawniej na Kaszubach bywało”.
19 grudnia 2014 roku podczas szkolnej wigilii, na której zgromadzili się zaproszeni goście, rodzice, pracownicy szkoły i uczniowie zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu plastycznego na "Zaprojektowanie i wykonanie anioła". Pośród przepięknych prac wykonanych różną techniką jury przyznało następujące miejsca:
przedszkole:
I miejsce - Zofia Gruda, Wiktoria Kreft, Piotr Bladowski
klasa "0"
I miejsce - Paweł Bladowski i Beniamin Arendt
II miejsce - Albert Talaśka
III miejsce - Filip Sławkowski
klasy I-III
I miejsce - Kacper Kitowski
II miejsce - Patrycja Kuberna
III miejsce - Krystian Hinz
klasy IV-VI
I miejsce - Kamila Pakur
II miejsce - Klaudia Trepczyk
III miejsce - Marta Marczyńska
Dorota Kajm-Linert
8 grudnia 2014 roku o godz. 11.30 uczniowie klas I-VI wyruszyli do Filharmonii Bałtyckiej na musical pt. "Blask", który nawiązuje do życia i kariery muzycznej legendarnego "króla popu" Michaela Jacksona. Musical przygotowało Stowarzyszenie Teatralne Ingenium wspólnie z młodymi artystami. Młodzi ludzie swój wolny czas pożytkują na zrobienie czegoś wyjątkowego. Nie pierwszy raz mogliśmy ich oglądać na scenie gdańskiej filharmonii. Podczas dwugodzinnego spektaklu wysłuchaliśmy w języku polskim zarówno mniej znane utwory jak i popularne przeboje króla popu, niektóre również w nietypowych aranżacjach i z choreografią w "Jackson Style". Wzruszające sceny, ruch taneczny, efekty świetlne i przepiękne wykonania piosenek oraz przesłanie o sile miłości rodzicielskiej i przyjaźni sprawiły, że musical przykuł naszą uwagę. Do szkoły wróciliśmy o 16.30. Byliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni. Szczególne podziękowania należą się panu Kazimierzowi Gruda, który przekazał nam bilety na ten wyjątkowy musical. Uczniowie nie musieli ponosić kosztów związanych z zakupem biletu.
Dorota Kajm-Linert
5 grudnia 2014 roku uczniowie naszej szkoły obchodzili mikołajki. Dzieci z przedszkola i klas 0-III wspólnie ze swoimi wychowawcami przygotowały ozdoby choinkowe, którymi później udekorowały swoje klasy. Po "owocnej" pracy i wspólnym poczęstunku wszyscy obejrzeli bajkę o świętach Bożego Narodzenia. W tym samym czasie klasy IV-VI brały udział w warsztatach z decupage, które przygotowała pani Dorota Kajm-Linert. Każdy z uczniów wykonał metodą decupage bombkę, które później zawiesililiśmy na szkolnej choince. W dniu wigilii szkolnej uczniowie mogli zabrać swoje bombki do domu. Po warsztatach obejrzeliśmy film pt. "Poznaj prawdziwą historię Św. Mikołaja" . Uczniowie oglądali film z dużym zainteresowaniem. Po poczęstunku nadeszła chwila, na którą z niecierpliwością wszyscy czekali. W końcu usłyszeliśmy dzwonek Miołaja. Dzieci przyjęły go gorącymi brawami. Każda klasa na życzenie Mikołaja zaśpiewała wybraną kolędę. Po odśpiewaniu kolęd uczniowie z poszczególnych klas podchodzili do wyjątkowego gościa po słodki upominek. Ten dzień minął wszystkim w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dorota Kajm-Linert
W piątek 19.12.2014 r. w naszej szkole zakończyliśmy akcję charytatywną „Nasza Paczka”. Wspólnymi siłami udało się nam zebrać bardzo dużo produktów spożywczych, chemicznych oraz artykułów szkolnych. Dary zostały przekazane Księdzu Proboszczowi Wacławowi Mielewczyk z parafii Przodkowo. Paczka zostanie rozdzielona i rozdana najbardziej potrzebującym rodzinom, które otrzymają ją jeszcze przed Wigilią.
Za wszelkie dary przekazywane na rzecz naszej akcji pragnę gorąco i serdecznie podziękować w imieniu swoim, jak i rodzin, które otrzymają tę świąteczną pomoc.
Katarzyna Mazur
W poniedziałek 1 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Joanną Kuśnierz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach, która poprowadziła zajęcia pt. „Zimowy sen zwierząt”. Zajęcia skierowane były do uczniów klas 0-VI, którzy jak zawsze bardzo czynnie i ochoczo w nich uczestniczyli. Pani Joanna przedstawiła prezentację multimedialną na powyższy temat, przekazała wiele cennych informacji, ale też zadawała dużo pytań, na które uczniowie z chęcią odpowiadali. Najmłodsi mogli pochwalić się swoją wiedzą w czasie zajęć z makietą środowiska naturalnego i jego mieszkańców.
Ponadto pani Joanna ofiarowała naszej szkole różnego rodzaju pokarm dla ptaków, za który bardzo dziękujemy. Wykorzystamy go podczas zimowego dokarmiania.
To była ciekawa i niezapomniana lekcja, która wiele nas nauczyła.
Joanna Sychta
W środę 25 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Kaszëbskô Chëcz”, którego przedmiotem było wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 ukazującej tradycyjną chatę kaszubską. Była to już trzecia edycja konkursu, który w bieżącym roku cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem, bowiem zgłoszono około 290 prac z 18 szkół. Z tak wielkiej liczby prac jury wyłoniło i nagrodziło 50 równorzędnych laureatów w dwóch kategoriach wiekowych. Lista zwycięzców przedstawia się następująco:
Zwycięzcy zostali obdarowani dyplomami i nagrodami książkowymi oraz odpowiednio wg kategorii wiekowych, kl. O-III płytami CD, natomiast kl. IV-VI biletami wstępu do Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie, które ufundowali państwo Dorota i Grzegorz Skrzypkowscy.
Uroczystość uświetnił występ regionalnego zespołu Skarbe, którego członkowie poza swoim repertuarem zaprezentowali także występ recytatorski oraz przedstawili prezentację multimedialną pt. „Chata Kaszubska”.
Na potrzeby konkursu powstała również galeria zdjęć autentycznych chat kaszubskich, ciesząca się dużym zainteresowaniem gości.
Wyśmienity poczęstunek i całą oprawę kulinarną zorganizowały panie z Rady Rodziców - pani Honorata Pakur, pani Hanna Pakur, pani Marzena Szwaba, pani Małgorzata Tauba oraz pani Joanna Marczyńska.
Całe spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze, o której świadczyć mogło zadowolenie przybyłych gości, uczniów, rodziców i nauczycieli.
Joanna Sychta
W miniony wtorek, w naszej szkole odbyła się dyskoteka.. Nie była to jednak „zwykła” zabawa, ponieważ tego dnia świętowaliśmy „Andrzejki”. Zebraliśmy się na stołówce, która na kilka godzin zamieniła się w salę bankietową. Najpierw losowaliśmy karteczki z cyframi oraz kolorami, które miały nam powiedzieć jakimi jesteśmy osobami oraz na co powinniśmy uważać w przyszłości. Wypisywaliśmy również imiona dziewczyn i chłopców i losowaliśmy imię swojej potencjalnej, „drugiej połówki”. Następnie odbyły się konkursy, do których każda klasa typowała swoich przedstawicieli. Najwięcej emocji wywołał konkurs polegający na zjedzeniu, bez użycia rąk, jabłka zawieszonego na nitce. Po tej części nadszedł w końcu czas na wróżby indywidualne. Każdy z uczestników zabawy podchodził do czterech stolików, przy których uczennice klas IV-VI, przebrane za wróżki, odkrywały czekającą nas przyszłość. Zabawa Andrzejkowa nie mogła oczywiście odbyć się bez lania wosku. Do tego stolika kolejka była bardzo długa. Po skończonej zabawie rozeszliśmy się do domów, z nadzieją na spełnienie wszystkich, dobrych dla nas, przepowiedni. Ciekawe, czy spełnią się do przyszłych Andrzejek....
Dorota Gołąbek
Dnia 7 listopada 2014 r. o godz. 11.00 odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości. Uczniowie klasy VI i klasy IV przedstawili swoim kolegom i koleżankom drogę, jaką musieli pokonać Polacy, aby w 1918 roku po 123 latach niewoli odzyskać upragnioną wolność. Wiersze i teksty historyczne przeplatane były patriotycznymi piosenkami, m.in. "My pierwsza brygada", "Rota". Podczas apelu uczniowie wspólnie z nauczycielami odśpiewali hymn Polski. Wszyscy tego dnia otrzymali kotyliony, które dumnie nosili przez cały dzień. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu.
Dorota Kajm-Linert
28 października 2014 roku w naszej szkole po raz drugi w tym roku szkolnym odbyła się dyskoteka. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 14.30 a zakończyła o 17.30. Klasa "0" uczestniczyła w dyskotece w godzinach 14.30-16.00. Oprawą muzyczną zajęli się chłopcy: Sebastian Kuberna, Mateusz Słowik, Daniel Tauba. Sprzedażą w sklepiku szkolnym zajęły się uczennice klasy VI.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach:
- kto najszybciej nadmucha największego balona,
- taniec na gazecie,
- nieruchoma postać,
- oryginalny taniec,
- zabawa z kapeluszem,
- zabawa z krzesełkami.
Wszyscy uczestnicy dyskoteki opuścili szkołę w wyśmienitym humorze.
Dorota Kajm- Linert
W piątek, 14 listopada 2014r. dzieci naszej szkoły wraz z nauczycielkami odwiedziły niedawno rozbudowane Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Małych i dużych odkrywców zafascynowała niezwykła pracownia doświadczalna, złożona z czterech stałych wystaw: „Hydroświat”, „Drzewo życia”, „Akcja człowiek” oraz „Niewidoczne siły”.
Wszystkie z wystaw dostarczyły dzieciom mnóstwo zabawy połączonej z nauką. Można było m.in. wcielić się w role inżynierów wodnych i stworzyć dwumetrowy wir, zobaczyć powstawanie podwodnych fal. Utrwalać wiedzę na temat tajników budowy ludzkiego ciała oraz co było dla niektórych bardzo zaskakujące, widzieć siebie za 30 lat. Dzieci miały okazję zobaczyć jak widzą zwierzęta oraz poczuć prawdziwe trzęsienie ziemi.
Dzieci z klas IV – VI uczestniczyły w specjalnych zajęciach edukacyjnych „Barwy ze Słońca”. Uczniowie w praktyce mogli zobaczyć jak powstają kolory, jak zamienić kolor czerwony w czarny, a także samodzielnie stworzyć tęczę.
Wizyta w Experymencie dała możliwość dzieciom zrozumienia otaczających procesów oraz pobudziła ich ciekawość świata. Miały okazję badać i doświadczać zjawiska różnych dziedzin nauki.
Katarzyna Przychodna
W poniedziałek 3 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych, którego nadrzędnym celem było poznanie świętych, którzy są dla nas wzorem oraz pokazanie, iż świętość jest możliwa dla każdego człowieka, bez względu na wiek, płeć oraz stan. W balu, oprócz przedszkolaków, wzięło udział wielu uczniów naszej szkoły, rodzice, nauczyciele oraz pani dyrektor. Główną atrakcją tego niecodziennego wydarzenia były konkursy z nagrodami, przede wszystkim konkurs wiedzy o życiu i działalności osób świętych oraz konkurs plastyczny. Ponadto, jak to na balach bywa, dzieci przebrały się za wybranego przez siebie świętego, a podczas jego trwania nie zbrakło tańców, gier i zabaw z balonami, działał także sklepik szkolny.
„Bal Wszystkich Świętych” został zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców - pani Honoraty Pakur, pani Hanny Pakur oraz pani Marzeny Szwaba.
Joanna Sychta
W piątek 31 października 2014 r. w Szkole Podstawowej w Starej Hucie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literacko-plastycznego „Kaszubskie Madonny”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Akademia Głodnica” oraz Kartuskie Centrum Kultury. Jego celem było zapoznanie uczniów z bogatą historią i kulturą regionu Kaszub, rozwój werbalno – manualny, zachęta do twórczego działania oraz edukacja literacko – plastyczna. W roku bieżącym do konkursu przystąpiło 9 uczniów:
Jury wyróżniło 8 z 9 nadesłanych prac, których autorzy zostali laureatami konkursu. Byli to: Joanna Pakur, Kamil Blok, Magdalena Markowska, Damian Trepczyk, Klaudia Trepczyk, Marta Marczyńska, Amelia Bobkowska, Mateusz Słowik. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, wartościowe nagrody książkowe i płyty. Serdecznie gratuluję.
Joanna Sychta