Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października 2015 r. o godzinie 11.00
odbędzie się w naszej szkole uroczysty apel
z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Serdecznie zapraszamy !!!
Uczniowie wraz z p. C. Arendt
16 października w godzianch 13.30 - 16.00 odbędzie się dyskoteka szkolna dla uczniów klas "0"-VI. Opiekunami dyskoteki będzie pani Katarzyna Mazur oraz pani Dorota Kajm-Linert. Podczas dyskoteki będzie funcjonował sklepik szkolny.
Dorota Kajm-Linert
Prace proszę składać do pani Doroty Kajm-Linert do 27 października 2015 roku.
KONKURS PLASTYCZNY
„MOJA ULUBIONA DYSCYPLINA SPORTOWA”
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym. Należy wykonać dowolną techniką pracę pt. „Moja ulubiona dyscyplina sportowa” w formacie A4.
Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych:
- przedszkole i zerówka
- klasy I-III
- klasy IV-VI
Termin składania prac: do 21 października 2015 r. u Gerarda Szwaba z kl. VI lub pani Celiny Arendt
Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody!!!
Klasa VI z wychowawcą
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs ,,Lato w lesie".
W piątek ( 02.10.2015 r.) w naszej szkole nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu .„Lato w lesie”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Lasu. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy o tematyce letniej przygody w lesie w formacie kartki A4, w postaci rysunku.
Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało się nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością, przyznając po jednym miejscu pierwszym w każdej kategorii oraz po kilka wyróżnień.
Laureaci w tym konkursie to:
W kategorii przedszkole i grupa ,,0”
I miejsce- Izabella Buczyńska grupa „0”
Wyróżnienia:
Weronika Kalkowska grupa ,,0”
Nikola Hinz grupa 3 latków
Beniamin Arendt grupa ,,0”
Franciszek Jeliński grupa ,,0”
W kategorii klas I-III
I miejsce- Tomasz Pakur kl. II
Wyróżnienia:
Oliwia Jereczek kl. II
Wiktor Sawicki kl. II
Magdalena Pobłocka kl. II
Wiktoria Hinz kl. II
Błażej Pakur kl. III
Louis Becker kl. III
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplom oraz nagrody. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Decyzją jury praca Tomasza Pakur dostała się do etapu ogólnopolskiego.
Katarzyna Mazur
We wtorek 29 września uczniowie klas I-III wraz z nauczycielkami: panią Katarzyną Mazur i panią Joanną Sychta udali się na wycieczkę do Centrum Promocji i Edukacji Lokalnej Grupy Rybackiej „Kaszuby” w Chmielnie. Na miejscu czekała na nas pani Marta Sominka, która zapoznała całą grupę z multimedialnymi atrakcjami: interaktywnymi grami, zabawami, jak też quizami w języku polskim oraz kaszubskim, z których uczniowie z wielką ochotą korzystali. Punktem kulminacyjnym tej wycieczki był jednakże seans 3D przyrodniczego filmu pt. „Perła oceanu”, dzięki któremu dzieci miały sposobność poznania magicznego i przepięknego świata oceanów, jego mieszkańców i całego ekosystemu.
Joanna Sychta
30 września obchodzony w Polsce jest Dzień Chłopaka. Również w naszej szkole wszystkie uczennice jak i panie nie zapomiały o tym szczególnym święcie. Podczas długiej przerwy, odbył się apel, na którym wszystkim chłopcom złożyłyśmy serdeczne życzenia, zaśpiewałyśmy "100 lat" i wręczyłyśmy drobne słodkie upominki. Chłopcy byli mile zaskoczeni naszą niespodzianką i z uśmiechami na twarzach wrócili na lekcje.
Katarzyna Mazur
Dzisiaj uczniowie klas IV – VI wraz z wychowawczyniami p. Celiną Arendt, p. Dorotą Kajm-Linert oraz z panią Hanną Pakur wybrali się na wycieczkę krajoznawczą.
Nad Jeziorem Kamiennym przywitał nas deszcz, który szczęśliwie okazał się przelotny. Większość dzieci dotarła w to miejsce po raz pierwszy. Okazały głaz narzutowy nazywany „Diabelskim Kamieniem” zrobił na nich olbrzymie wrażenie. Uczniowie klasy VI przedstawili wcześniej przygotowaną w szkole krótką informację na jego temat. Głaz ma 17 m obwodu i 3 m wysokości. Postanowiliśmy jednak sprawdzić czy jesteśmy w stanie objąć go wspólnie ramionami. Potrzebnych było do tego trzynaście osób. Oczywiście nie sposób było przemilczeć legendę związaną z tym miejscem. Szczelina widoczna na kamieniu jest śladem po łańcuch, którym przywiązał go diabeł zanim nie rzucił go ze złością na ziemię. Złość ta podyktowana była nieudaną transakcją z miejscowym gospodarzem. Jego przebiegła żona obudziła w nocy koguta, a ten zapiał. Diabeł sądząc, że świt jest bliski uciekł nie kończąc pracy – budowy mostu wiodącego przez jezioro. Tym samym stracił prawo do duszy gbura. Nie od dziś jednak wiadomo, że kobiety na Kaszubach słyną ze sprytu i mądrości.
Następnym punktem naszej wyprawy był oryginalny bunkier Gryfa Pomorskiego zwanego Ptasią Wolą, do którego musieliśmy dotrzeć pieszo. Ukrywali się w nim partyzanci z okolicznych miejscowości. W 1943 hitlerowcy zniszczyli bunkier i zabili jego załogę. Przeżył tylko jeden partyzant Augustyn Kowalecki z Kartuz. Po wojnie bunkier odbudowano i udostępniono turystom. W jego sąsiedztwie znajduje się tablica informacyjna oraz krzyż poświęcony zamordowanym partyzantom. Nasi uczniowie zwiedzili bunkier, zmówili modlitwę za poległych i udali się w kierunku jeziora Lubygość.
Należy ono do najcenniejszych przyrodniczo akwenów na Kaszubach i objęte jest ochroną jako rezerwat przyrody. Wąskie jezioro o powierzchni 21 ha jest chronione wraz z fragmentem otaczających je Mirachowskich Lasów. Woda w nim ma kolor brązowy, który nadaje jej garbnik zawarty w liściach dębów i buków rosnących na brzegach. Na terenie Rezerwatu Lubygość uczniowie wysłuchali legend związanych z tym miejscem, m.in. o ręce, która czasem wznosi się z jeziora. Słychać wówczas słowa: „Czas jest ten, godzina ta, tylko człowieka nie ma”. A chwilę później jakaś postać zbiega wprost do wody i znika w głębokiej toni. Inna opowieść tłumaczy nazwę jeziora. Nad jego brzegiem mieszkał ponoć rybak, który miał córkę. Jeśli na pustkowie docierał jakiś wędrowiec, to po gościnnym przyjęciu, panna odprowadzała go nad jezioro i żegnała: ”Bywaj, luby gościu! Echo powtarzało wówczas za nią „Lubygość, Lubygość, Lubygość!”
W drodze powrotnej podziwialiśmy przepiękny las i cieszyliśmy się piękną pogodą oraz wspólną wędrówką. Wszyscy cali i zdrowi, choć z obolałymi stopami wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał na nas obiad.
Celina Arendt
Dnia 22.09.2015r. Szkoła nasza wzięła udział w akcji „Sprzątanie świata”.
Dzieci z grupy przedszkolnej, „0”, klasy I – III i klasy IV – VI ze swoimi wychowawcami,
wyruszyły na sprzątanie okolicy szkoły.
Akcja służy wdrażaniu u dzieci postawy dbania o środowisko.
Dzięki takim akcjom dzieci uczą się żyć w przyjaźni z naturą.
Hanna Jędrzejewska
W ubiegłym tygodniu, z inicjatywy pani logopedy Grażyny Parackiej, odbyła się szkole akcja wsparcia dla osoby chorej z naszego terenu. Akcja polegała na przekazaniu okolicznościowej laurki, kartki, rysunku, itp. Uczniowie jak zawsze stanęli na wysokości zadania, wykonali mnóstwo pięknych, kolorowych kartek z życzeniami, za które bardzo serdecznie dziękujemy.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem
23 września - pierwszy dzień kalendarzowej jesieni okazał się wyjątkowy dla uczniów klas I-III, tego bowiem dnia dzieci udały się na zajęcia w terenie, które jak co roku przeprowadził pan Waldemar Szeszuła – leśniczy leśnictwa Sianowo. Tegoroczne spotkanie z panem leśniczym odbyło się w urokliwym zakątku, jakim z całą pewnością jest obiekt edukacyjny „Majka”, usytuowany w okolicach Sianowskiej Huty, w lesie nad jeziorem Łąkie. Temat przewodni spotkania brzmiał „Owoce leśne oraz ich właściwości odżywcze”, a zrealizowany był w pierwszej części w formie prologu oraz dyskusji, w której wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie domku edukacyjnego połączone z rozpoznawaniem różnych gatunków ptaków, roślin oraz zwierząt żyjących w naszym środowisku. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła także do spaceru po lesie, podczas którego dzieci nie tylko zbierały grzyby, szyszki oraz inne dary jesieni, ale również prowadziły obserwacje z użyciem lup. Do dodatkowych, niewątpliwych atrakcji tego wyjazdu, zaliczyć można też spotkanie z rodziną łabędzi - parą rodziców oraz czworgiem ich potomstwa oraz przejazd obok parkingu z niepowtarzalną wiatą w kształcie grzybów.
„Cudze chwalicie swego nie znacie” mówi stare polskie przysłowie. Rzeczywiście nie musieliśmy pojechać daleko, aby przekonać się o jego słuszności, bo przecież wspaniały obiekt edukacyjny „Majka” znajduje się tak niedaleko Pomieczyńskiej Huty.
Joanna Sychta
Serdecznie zapraszamy wszystkie klasy do udziału w następujących konkursach wewnątrzszkolnych:
„NAJCZYSTSZA KLASA” - całoroczny konkurs czystości klas i dbałości o higienę otoczenia i uczniów.
(W każdy pierwszy piątek miesiąca sprawdzamy czystość rąk, paznokci, posiadanie chusteczek higienicznych, zmiennego obuwia oraz mundurka, oceniamy również czystość klas).
Finał konkursu nastąpi w czerwcu 2016 roku.
„NAJPIĘKNIEJSZY KĄCIK TEMATYCZNY” – konkurs polega na zorganizowaniu w każdej klasie kącika tematycznego w dowolnej postaci, np. wystawy, ekspozycji, gazetki ściennej, itp. do dnia 30 października 2015 roku na następujące tematy:
- przedszkole oraz oddział „0” – „DARY JESIENI”
- klasy I-III – „KĄCIK REGIONALNY”
- klasy IV-VI – „POLSKA MOJA OJCZYZNA”.
Finał konkursu nastąpi w listopadzie 2015 roku.
Cele konkursów:
- integracja i czynne współdziałanie uczniów w realizacji wyznaczonych zadań,
- współpraca ze środowiskiem rodzinnym,
- promowanie dbałości o higienę osobistą oraz estetykę i piękno placówki szkolnej,
- kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz małej ojczyzny,
- rozwijanie pomysłowości, kreatywności oraz nowatorskich rozwiązań.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem
Szanowni Rodzice.
Uprzejmie informujemy, iż dnia 29.09.2015 r. ( wtorek) o godzinie 15.00 odbędzie się wywiadówka dla rodziców.
Zebranie to rozpocznie się ogólnym spotkaniem z Panią Dyrektor Ewą Kasprzak. W dalszej części wywiadówki nastąpią spotkania z wychowawcami poszczególnych klas.
Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne
Towarzystwo Przyjaciół Lasu zaprasza dzieci i młodzież z terenu całej Polski do udziału w wakacyjnym konkursie.
Dzieci z przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych organizator zaprasza do udziału w konkursie rysunkowym. Zadaniem dzieci jest wykonanie pracy przedstawiającej wakacyjną przygodę związaną z lasem.
Dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej organizator przygotował konkurs fotograficzny. Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia, którego temat również jest związany z przygodą w lesie, ale przedstawiającego też piękno leśnej przyrody.
Pierwszy etap ( szkolny), w którym składamy prace do pani Katarzyny Mazur trwa do 29.09.2015 r. (wtorek). Wyniki konkursu ogłoszone będą 30.09.2015 r.( środa). Prace, które zostaną nagrodzone pierwszymi miejscami w poszczególnych kategoriach wiekowych automatycznie przechodzą do etapu ogólnopolskiego.
Wyniki konkursu na szczeblu ogólnopolskim będą ogłoszone 30. 10.2015 r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z policjantkami.
W dniu 10.09.2015 r. Publiczną Szkołę Podstawową w Pomieczyńskiej Hucie odwiedziły panie Beata Kurek i Jarosława Kreft z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Funkcjonariuszki policji przyjechały do naszej placówki, aby przeprowadzić prelekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Po przywitaniu i przedstawieniu przez Panią Dyrektor Ewę Kasprzak naszych gości, odbyły się zajęcia dla naszych uczniów. Pani Beata Kurek przeprowadziła pogadankę w oddziale „zerówki” oraz w klasach 1-3, natomiast pani Jarosława Kreft rozmawiała o bezpieczeństwie na drodze w starszej grupie klas 4-6. Podstawowymi zagadnieniami omawianymi przez policjantki były:
zasady bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych
poruszania się po jezdni, przy której nie ma chodnika
poruszania się po jezdni po zmroku
bezpieczeństwo w czasie podróżowania pojazdami
Po omówieniu tych zagadnień nadszedł czas na pytania naszych uczniów, na które funkcjonariuszki chętnie odpowiadały. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały od naszych gości prezenty w formie opasek odblaskowych.
Ostatnim elementem odwiedzin pań policjantek były podziękowania ze strony Dyrekcji i Grona Pedagogicznego oraz zaproszenie do dalszej współpracy z naszą małą szkołą.
Dzięki temu spotkaniu uczniowie mogli zdobyć ważne wiadomości z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Katarzyna Mazur
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
W dniu 1 września 2015 roku całą społecznością szkolną zebraliśmy się na sali gimnastycznej naszej szkoły by powitać nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Ewa Kasprzak przywitała wszystkich, a następnie przekazała informacje organizacyjne związane z nadchodzącym rokiem. Po ogólnym spotkaniu wychowawcy klas zaprosili rodziców i uczniów do sal lekcyjnych, gdzie zostały rozdane im plany zajęć, listy podręczników oraz przyborów szkolnych. Po spotkaniu z nauczycielami uczniowie z rodzicami rozeszli się do domów, aby korzystać z pięknego, wolnego popołudnia oraz przygotować się do pierwszego dnia zajęć.
Katarzyna Mazur
DZIEŃ DZIECKA
Chcąc uatrakcyjnić wspaniały dzień jakim jest w coroczny Gminny Turniej Ringo, po raz pierwszy postanowiliśmy połączyć go z Dniem Dziecka. W tym roku impreza odbyła się w niedzielę 7 czerwca. Koordynatorkami całego przedsięwzięcia były Joanna Sychta oraz Katarzyna Przychodna, ale zaangażowana w organizację była większość nauczycieli.
W tym dniu przygotowaliśmy dla dzieci szereg atrakcji. Tematem przewodnim była „Wioska Indiańska”. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 13.00 powitaniem przez organizatorki, a także Księżniczkę i Tygryska – postaci z bajki, które towarzyszyły nam przez cały dzień. Pierwszym punktem programu był „Konkurs Talentów”, w którym zaprezentowały się chętne dzieci. Wśród talentów wyróżnić można było: muzyczne - gra na klarnecie, akordeonie, śpiew; recytatorskie; taneczne oraz ku wielkiemu zaskoczeniu publiczności talent w zapamiętywaniu nazw stolic państw z całego świata. Dużym wyzwaniem dla dzieci było ułożenie powitania i choreografii na cześć Wielkiego Wodza. W między czasie w indiańskim namiocie tipi pani Kasia Mazur wraz z panią Sarą Szpek, przebrane za Indianki, pomagały dzieciom przeobrazić się w Apaczów. Dziewczynki własnoręcznie wykonywały biżuterię natomiast chłopcy pióropusze. Na twarzach dzieci również pojawiły się elementy ozdobne związane z kulturą Indian. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wielkich baniek mydlanych oraz modelowanie balonów przygotowane przez panią Dorotę Gołąbek, w których każde dziecko mogło wziąć czynny udział. Chętne dzieci uczestniczyły w zawodach sportowych pod okiem pani Doroty Kajm- Linert, a pozostałe, w tym czasie, wykonywały malowidło dla Wielkiego Wodza. Przez cały czas, na specjalnie przygotowanym stanowisku, nad którym czuwała pani Celina Arendt można było zakupić los fantowy. Każdy los brał udział w głównym losowaniu kończącym imprezę.
Podsumowaniem całego dnia było zaprezentowanie nowo nabytych umiejętności Wielkiemu Wodzowi. Słodką niespodzianką dla wszystkich dzieci był tort upieczony przez panie z Rady Rodziców oraz wata cukrowa w pełni ufundowana przez pana Jana Kreft. Tutejsi mieszkańcy również aktywnie włączyli się w przebieg tego dnia. Pan Piotr Markowski zapewnił dzieciom nie lada atrakcję – przewóz wozem drabiniastym, natomiast strażacy z OSP Pomieczyńska Huta – przejażdżki wozem strażackim.
Przed oficjalnym zakończeniem obchodów Dnia Dziecka odbyło się losowanie nagród głównych: odtwarzacza CD oraz roweru górskiego. Zwycięzców wyłonili najmłodsi uczestnicy zabawy - Zosia i Sebastian, a zwycięzcami okazali się Sebastian Kuberna oraz Błażej Pakur.
Obchody Dnia Dziecka i wszelkie związane z nimi atrakcje, przygotowane specjalnie dla wszystkich podopiecznych naszej placówki oraz miłych gości, nie odbyłyby się bez serca i hojności Wielu darczyńców i sponsorów, którzy wykazali się ogromną pomocą i ofiarnością.
Pragniemy więc złożyć serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla:
Państwa Manueli i Piotra Talaśka
Państwa Małgorzaty i Grzegorza Brylowskich
Państwa Marzeny i Wojciecha Szwaba
Państwa Anny i Sławomira Sawickich
Sklepu Delikatesy z Prokowa
Firmy Usługi Stolarskie Pana Tadeusza Hazy
Restauracji 27 w Sierakowicach
Gabinetu Kosmetycznego Sekret Piękna w Sierakowicach
Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w Kartuzach
Banku Spółdzielczego w Sztumie
Firmy Paintbolowej „Gladiatorzy 21”
Starostwa Powiatowego w Kartuzach
Pana Dariusza Las – Dyrektora Wydziału Kultury przy Urzędzie Gminy w Kartuzach
Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pomieczyńska Huta
Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie
Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomieczyńskiej Hucie
Pana Jana Kreft
Pana Piotra Markowskigo
Sela Bike- sklepu rowerowego w Kartuzach
Hurtowni „Adel” z Gdańska
Przedsiębiorstwa Handlowo- Usługowego „ Koszałka”
Kaszubskiego Parku Miniatur
Firmy Plac Zabaw „Smerf”
Serdecznie dziękujemy również sponsorom, którzy postanowili zachować anonimowość.
Joanna Sychta, Katarzyna Przychodna
Dzisiejszy dzień okazał się bardzo emocjonujący dla dziewięciu uczniów naszej szkoły, ponieważ o godzinie 9.00 w obecności pana policjanta z KPP w Kartuzach przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Egzamin składał się z trzech części: dwóch zadań praktycznych oraz części końcowej, w której pan policjant sprawdził znajomość wybranych zagadnień przepisów ruchu drogowego. Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego było jak zawsze wcześniejsze pomyślne zaliczenie części teoretycznej.
Wynikiem przeprowadzonego egzaminu kartę rowerową uzyskali:
Gratuluję i życzę bezpiecznego korzystania z jezdni z zachowaniem zasad ruchu drogowego.
Joanna Sychta