10 listopada w Polsce obchodzony jest Dzień Jeża. Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Jednak najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki postanowiły uczcić ten wyjątkowy dzień. W związku z tym zaprosiły do szkoły panią Edytę Słomczyńską z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych. Pani Edyta przeprowadziła pogadankę na temat życia jeży, a następnie dzieci pracowały metodą warsztatów i tworzyły w grupach plakaty o trzech ważnych aspektach życia jeża: jego pożywieniu, miejscu zamieszkania oraz niebezpieczeństwach, które mu zagrażają. Na koniec każda z grup zaprezentowała swoją część zadania- co zarazem stanowiło podsumowanie i utrwalenie wiadomości zebranych na zajęciach. Były to ciekawe zajęcia z zakresu ochrony przyrody, które na długo zapadną nam w pamięci.
Katarzyna Mazur
Dorota Kajm-Linert
Dnia 28 października odbył się w naszej szkole Bal Wszystkich Świętych. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy - przedszkole i klasy "0" - III oraz klasy IV-VII. Organizatorami balu była Rada Rodziców, która ufundowała nagrody główne a także nagrody na wyróżnienie. Ponadto mamy przygotowały dla dzieci słodką niespodziankę - upiekły wafle, którymi można było się częstować podczas zabawy. Wszystkie stroje były piękne, a "nasi święci" po zaprezentowaniu wybranych przez siebie świętych patronów, tańczyli do piosenek śpiewanych przez panią Honoratę Pakur i dzieci z kółka gitarowego. Pod koniec balu nadeszła pora na ogłoszenie wyników konkursu "Najładniejszy strój". W grupie dzieci starszych I miejsce zajął uczeń klasy V - Mikołaj Romanowicz, II miejsce uczennica klasy VII - Kamila Pakur, III miejsce uczennica klasy V - Zofia Wilczewska.
Dorota Kajm-Linert
WIELKA AKCJA CHARYTATYWNA
Puszka dla pustego brzuszka
Serdecznie zachęcamy wszystkich do tego, aby przyłączyli się do akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt ze schroniska „Promyk” w Gdańsku. Celem akcji jest zebranie jak największej ilości potrzebnych rzeczy dla bezpańskich zwierząt. Zbliża się zima- trudny czas dla mieszkańców schroniska. Okażmy trochę serca tym, którzy nie potrafią prosić o pomocy.
Potrzebne są:
karma w puszkach dla kotów i psów,
karma sucha dla kotów i psów (może też być makaron, ryż),
stare koce, narzuty,
stare poszewki, ręczniki,
stare nieużywane materiały, które mogłyby posłużyć do wyścielenia legowiska,
stare maskotki, zabawki dla zwierząt,
miski, obroże, smycze.
Uwaga, prosimy nie przynosić rzeczy, które mają wypełnienie np. poduszki i kołdry, ponieważ zwierzęta szybko je niszczą.
Akcja trwać będzie od 09.11.2017 r. do 05.01.2018 r. Rzeczy składać należy w specjalnym kartonie, który znajduje się na korytarzu szkolnym przy sali nr 4 lub u wychowawców poszczególnych klas.
Organizatorki akcji
Karolina Skorowska kl. V
Katarzyna Mazur
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pasowanie uczniów klasy I.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty pt. "Tożsamość regionalna pedzlem malowana".
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bal Wszystkich Świętych (przedszkole i zerówka).
W poniedziałek 23 października dzieci z przedszkola, grupy „0” oraz uczniowie klas I-III wybrali się wraz ze swoimi nauczycielkami na niezwykłe show. Bohaterami tego wydarzenia były lalki typu mapet, które zaprezentowały się naszym uczniom w oryginalny i interaktywny sposób. Gościliśmy bowiem w kartuskim Centrum Kultury, gdzie odbył się spektakl w wykonaniu Konrada Czarkowskiego uczestnika programu rozrywkowego Mam Talent. Pan Konrad zaprezentował nam swój talent aktorski i sceniczny, czym wprawił nas w szczery zachwyt.
Mapety zabrały nas w fascynującą podróż dookoła świata. Odwiedziliśmy bowiem Madagaskar z pingwinami Rico, Kowalskim, Skipperem i Szeregowym oraz królem Julianem. Następnie zawirowaliśmy w rytm muzyki w podwodnym świecie wraz z syrenką Arielką i jej przyjaciółmi. Skąd od razu przenieśliśmy się do mroźnej Krainy Lodu, gdzie specjalnie dla nas zaśpiewała Elsa. W tak zacnym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć zabawnych Minionków oraz Trolli.
Całość show okraszona była cudowną muzyką oraz bajecznymi rekwizytami. Ten wyjątkowy dzień zapadnie nam wszystkim na długo w pamięci.
Katarzyna Mazur
Dzień 18 października 2017 roku to niezwykle ważna data dla całej braci szkolnej, a w szczególności dla dzieci z klasy I, bowiem tego właśnie dnia odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania oraz pasowania na pełnoprawnych członków szkolnej społeczności. Pierwszoklasiści w towarzystwie uczniów z klasy V oraz przewodniczącej samorządu uczniowskiego, zaprezentowali swoje umiejętności recytując wiersze i śpiewając piosenki. Dzieci ubrane w stroje galowe, w okazjonalnych kołnierzach i granatowych biretach na głowach, udowodniły, że są gotowe do sumiennej nauki. Toteż po zakończonej części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, ślubowały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Ewa Kasprzak symbolicznym piórem dokonała pasowania na uczniów. Następnie przewodnicząca samorządu uczniowskiego zapewniła pierwszoklasistów o pomocy i opiece starszych kolegów i koleżanek. Na zakończenie części oficjalnej uczniowie klasy I otrzymali prezenty w rogach obfitości, dyplomy oraz mundurki szkolne, a po sesji zdjęciowej udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców, którzy licznie towarzyszyli swoim pociechom w tym jakże ważnym dla nich dniu.
To była wspaniała uroczystość, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Joanna Sychta
Zapraszam wszystkich uczniów i przedszkolaków do udziału w konkursie literacko-plastycznym. Konkurs polega na wykonaniu ilustracji do ulubionej baśni bądź lektury szkolnej. Technika prac dowolna. Prace będą przyjmowane do 13 listopada. Ogłoszenie wyników i rozstrzygnięcie nagród nastąpi 17 listopada.
Zachęcam do udziału w konkursie.
Pani Dorota Kajm-Linert
W nawiązaniu do kilkuletniej już tradycji zbierania nakrętek przez uczniów naszej szkoły ponownie zachęcam zainteresowane osoby do włączenia się do naszej akcji. Pamiętajmy, że inni czekają na naszą pomoc!
Dorota Kajm-Linert
Przez cały rok szkolny 2016/2017 trwała w naszej szkole i przedszkolu akcja czytania dzieciom. W nawiązaniu do ubiegłego roku serdecznie zapraszam rodziców, dziadków oraz innych członków rodziny do ponownego włączenia się do naszej akcji. Chętne osoby proszę o zgłaszanie się do pani Doroty Kajm-Linert.
Uczniowie klasy IV i V dnia 03.10.2017 r. oraz uczniowie klasy VI i VII dnia 06.10.2017 r. uczestniczyli w dwóch lekcjach bibliotecznych, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece w Kartuzach. Jedna lekcja dotyczyła edukacji w Nepalu. Uczniowie mieli możliwość dokonania konfrontacji dotyczącej warunków nauczania w innej części świata. Musieli odpowiedzieć na pytania, co jest potrzebne dzieciom, aby mogły uczyć się w godnych warunkach. Tematem drugiej lekcji było bezpieczeństwo w Internecie. Celem tych zajęć było uzmysłowienie uczniom, jakie niebezpieczne może być korzystanie z Internetu. Pani bibliotekarka uwrażliwiła dzieci, aby nigdy nie podawały swoich danych osobom poznanym w Internecie. Ciekawe ćwiczenia i filmiki sprawiły, że lekcja bardzo się wszystkim podobała.
Dorota Kajm-Linert
„Iglica”/ „kleszczka”, „ryf”, „baby” to niezastąpione elementy zawodu rybaka. Dzieci z klas III i IV miały przyjemność zapoznania się z tym trudnym zawodem w siedzibie LGR w Chmielnie. Pan Feliks Górny oraz jego syn Michał Górny, pasjonaci zawodu w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom jak wygląda praca rybaka, jakie wiążą się z tym zawodem trudności ale też zachęcali dzieci do kultywowania tradycje przodków. Po pogawędce przyszedł czas na pracę. Dzieci z ogromnym zapałem wzięły się za „stalcowanie” czyli szycie sieci rybackiej. To była wspaniała lekcja ginącego już zawodu.
Katarzyna Przychodna
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Edukacji Narodowej.
W piątek 13.10.2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji święta Edukacji Narodowej
Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy III, IV, V i VII pod kierunkiem pani Doroty Gołąbek oraz Katarzyny Mazur. O oprawę muzyczną zadbał pan Józef Stachnik. Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nauczycielom i pracownikom szkoły przez uczniów słodkich upominków w postaci pięknie udekorowanych pierniczków. Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Ewa Kasprzak, która wszystkim osobom związanym z dzisiejszym świętem życzyła wielu sukcesów i wytrwałości w pracy. Był to bardzo wzruszający i ciepły dzień, który na długo zapadnie nam w pamięci.
Katarzyna Mazur
W poniedziałek 09.10 dzieci z grupy "0" wybrały się do obiektu edukacyjnego "Majka" na spotkanie z leśniczym panem Waldemarem Szeszułą. Punktualnie o godzinie 10.00 zawitaliśmy do urokliwego miejsca nad brzegiem jeziora- domku "Majka". W środku czekał na nas gospodarz, który specjalnie dla nas napalił w kominku. Pan leśniczy przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat zmian związanych z nastaniem nowej pory roku- jesieni oraz opowiedział nam kilka ciekawostek na temat owoców leśnych. W tak magicznym miejscu czas szybko mija, więc ani się nie obejrzeliśmy a już musieliśmy wracać do szkoły. Pragnę serdecznie podziękować panu Waldemarowi za wspaniałe spotkanie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.
Katarzyna Mazur
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koło krajoznawczo-turystyczne.
W sobotę 07.10. odbyło się pierwsze spotkanie koła krajoznawczo-turystycznego. Uczniowie klasy II, III, IV i V wspólnie z opiekunami wybrali się na pieszą wycieczkę do obiektu edukacyjnego „Majka” w Sianowie Leśnym. Po drodze uczniowie zapoznawali się z znakami drogowymi oraz oznaczeniami na przydrożnych drzewach. Podczas spaceru rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie w związku z aktualną porą roku. Około godziny 10.00 dotarliśmy do „Majki”, gdzie czekał na nas pan Waldemar Szeszuła- leśniczy. Nasz gospodarz przyjął nas wyśmienicie- w „Majce” czekał na nas rozpalony w kominku ogień, który przyjemnie nas rozgrzał. Pan Waldemar przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat przyczyn i skutków zmian w przyrodzie związanych z cyklicznością pór roku. Między innymi dowiedzieliśmy się, iż w naszym regionie zima trwa stosunkowo dłużej niż w innych częściach północnej Polski, ze względu na Wieżyce, która leży prawie 330 m.n.p.m. Otóż w tym miejscu występują elementy klimatu górskiego między innymi w postaci roślin. Po niezwykle ciekawych zajęciach z panem leśniczym przystąpiliśmy do wspólnego posiłku. Przy ognisku upiekliśmy pyszne kiełbaski i chrupiące pieczywo. Po obfitym obiedzie pożegnaliśmy naszego gospodarza i udaliśmy się w drogę powrotną. Podczas powrotu zagraliśmy w grę terenową pt. „Baza”. Gra ta wymagała od uczniów sprytu, zwinności i sprawności fizycznej. Jednak z tym nasi uczniowie nie mają żadnych problemów. Ostatnim zadaniem było zbudowanie przez nas szałasu. Dzieci z wielkim zapałem i starannością w kilka minut zbudowały imponująca budowlę. Po tym zadaniu wróciliśmy do szkoły, gdzie na uczniów czekali rodzice. Pragnę serdecznie podziękować za niezwykłą aktywność i wspaniale spędzony czas: Patrycji Kuberna, Agacie Puckowskiej, Zosi Wilczewskiej, Klaudii Malinowskiej, Louisowi Becker, Klaudii i Kindze Brylowskim, Agacie i Wiktorowi Frankowskim, Błażejowi Klejna, Magdalenie Pobłockiej, Wiktorii i Nikodemowi Hinz oraz Oskarowi Haza.
Katarzyna Mazur