W piątek 17.03.2017 r. w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Otóż nasi uczniowie już po raz 3 wzięli udział akcji "Noc z liczbą π". Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja matematyki poprzez dobrą zabawę. Akcja rozpoczęła się o godzinie 15.00 i trwała do 20.30. Zabawę zaczęliśmy od „Triathlonu matematycznego”, w którym uczniowie zmagali się w drużynach w trzech konkurencjach matematycznych, w których trzeba było wykazać się kreatywnością i sprytem. Każda z drużyn miała swojego opiekuna, który pomagał grupie. W triathlonie trzeba było między innymi znaleźć zastosowanie dla trójkąta, czy ułożyć tangram. Kolejnym punktem naszej wspólnej zabawy była gra „Sπskowcy” , gdzie 3 drużyny walczyły o to, aby odnaleźć ukrytą w szkole liczbę π. Najwięcej szczęścia i sprytu miała Ania Szwaba, której udało się odnaleźć naszą zgubę. Następnym bardzo wyczekiwanym momentem była wspólna kolacja. Na stole pojawiły się wyjątkowe pyszności, które znikały z niego w oka mgnieniu. Po kolacji przyszedł czas na konkursy. Pierwszy z nich polegał na podaniu jak największej ilość słów z sylabą „pi”, a drugi na podaniu jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody. Ostatnim działaniem były zabawy na sali gimnastycznej oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników. Z całą pewnością mogę przyznać, iż „ Noc z liczbą π” była wyjątkowym i ciekawym wydarzeniem, które na długo zapamiętamy.
Katarzyna Mazur
24 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez panią Agnieszkę Wszałek z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Tematem zajęć była „Bitwa o Anglię”. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w ciekawej lekcji historii. Obejrzeli slajdy z tamtych wydarzeń. Dowiedzieli się o roli polskich lotników biorących udział w bitwie. Na zakończenie zagrali w przywiezioną przez gościa grę planszową „Dywizjon 303” - wzięli udział w bitwie i mogli w ten sposób próbować zmienić bieg historii. Taka forma zajęć sprawiła uczniom sporo przyjemności.
Celina Arendt
13 marca odbyła się lekcja biblioteczna przeprowadzona przez panią Emilię Pakur z Publicznej Biblioteki w Kartuzach. Uczniowie poznali historię zwierząt, które zamieszkały w bloku, ponieważ wycięto ich las. Dowiedzieli się również wiele ciekawostek, m. in. skąd pochodzą ziemniaki, jak wiele jest ich odmian. Co dają nam drzewa? Jakie są skutki wycinania drzew i niszczenia lasów. Uczniowie: oglądali slajdy, czytali fragmenty tekstów, wzięli udział w quizie przyrodniczym. Zajęcia były świetną okazją rozwijania nie tylko czytelnictwa, ale również postaw ekologicznych.
Dziękujemy Pani Emalii Pakur za przyjazd do naszej szkoły i przeprowadzenie tak ciekawych zajęć.
Celina Arendt
Dzień Kobiet obchodzony był już w starożytnym Rzymie. Coroczne Międzynarodowe Święto Kobiet obchodzone jest 8 marca od 1910 roku.
W naszej szkole, z tej okazji, odbył się uroczysty apel.
Szkolny Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich Pań pracujących w szkole i dla swoich koleżanek, upominki w postaci kwiatów. Wspólnie z Panem od muzyki chłopcy zaśpiewali “Sto lat”. To był uroczysty i bardzo miły apel i cały dzień :)
Hanna Jędrzejewska
W ramach zajęć tutoringu, 26 lutego 2017 roku wybrałam się z trzema uczennicami na mecz siatkówki mężczyzn. Dziewczynki pasjonują się sportem, głównie piłką siatkową. Z wielką ochotą i przyjemnością obejrzałyśmy więc mecz Lotos Trefl Gdańsk – Cerrad Czarni Radom. Wynik meczu był taki jaki sobie założyłyśmy – Gdańscy Siatkarze wygrali z Siatkarzami z Radomia 3:1 !! Po meczu spotkałyśmy się z piłkarzami aby porozmawiać, zrobić sobie zdjęcia oraz otrzymać autografy. Mecz był bardzo ciekawy, naszym siatkarzom kibicowałyśmy z całych sił. Było to duże i miłe przeżycie, które na długo zapamiętamy.
Hanna Jędrzejewska
W naszej szkole dziś po raz kolejny odbyły się zajęcia naukowe z serii "Eksperymenty w szkole" prowadzone przez panią Martynę Plicht oraz młodzież z klubu naukowego "Wiedza To Fun". Nasi goście przeprowadzili pasmo zajęć, których tematem przewodnim było ciśnienie. Uczniowie mogli zobaczyć eksperyment z wodą, ogniem, dymem, balonami itp. Pokaz tych doświadczeń był imponujący. Dzieci były zachwycone i jednocześnie zaciekawione tym co mogły zobaczyć.
Katarzyna Mazur
Kontynuując ideę promowania muzyki, śpiewu w naszej szkole, w dniu 22 lutego 2017 roku, odbył się szkolny konkurs muzyczny.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem!
Zgłosiło się ponad dwadzieścia osób. Zaśpiewali wybrane przez siebie utwory: indywidualnie, w parach i w grupach. Jeden z uczestników zagrał na instrumencie muzycznym – na akordeonie.
Uczniowie oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych:
1 – przedszkole i grupa „0”
2 – klasy I, II, III
3 – klasy IV, V, VI
Jury miało trudne zadanie, ponieważ wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani i prezetowali pełen profesjonalizm.
Po naradzie ogłoszono wyniki.
Pierwsza kategoria wiekowa:
I miejsce Milena Jereczek, grupa przeszkolna - „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
II miejsce Wiktoria Sypion , grupa „0”- „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
III miejsce Nadia Szreder i Wiktoria Kreft , grupa „0” - „Dzisiaj w Betlejem”
Druga kategoria wiekowa:
I miejsce Magdalena Pobłocka, klasa III - „Cicha noc”
I miejsce Oliwia Jereczek i Wiktoria Hinz, klasa III - „Świeć gwiazdeczko”
II miejsce Klaudia Brylowska, Agata Frankowska,Joanna Pakur, klasa II - „Kto wie czy za rogiem”
III miejsce Zofia Gruda, Nikodem Hinz, klasa I - „Choinko zielona”
Trzecia kategoria wiekowa:
I miejsce Kamila Pakur i Anna Szwaba, klasa VI - „Kiedy dzieckiem jest Bóg”
II miejsce Kinga Brylowska, Patrycja Kuberna, Agata Puckowska, Zofia Wilczewska, klasa IV
„Cicha noc”
III miejsce Norbert Okrój, klasa IV - „Dzisiaj w Betlejem”
III miejsce Błażej Pakur, klasa IV - „Cicha noc” - akordeon
Hanna Jędrzejewska i Szkolny Samorząd Uczniowski
Dorota Kajm - Linert
Dzisiaj naszą szkołę odwiedziła pani Joanna Kuśnierz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowgo w Kartuzach, która przybyła w celu przeprowadzenia zajęć edukacyjnych z serii "Cyklu spotkań z przyrodą". Temat spotkania brzmiał "Pająki przerażający przyjaciele przyrody", a same zajęcia okazały się niezwykle ciekawe i emocjonujące dla uczniów klas 0-III oraz Bartosza i Szymona z klasy V, ponieważ rzeczywiście w całości poświęcone były pająkom. W toku spotkania uczniowie poznali rodzaje pająków wystepujących w Polsce, zaznajomili się ze środowiskiem ich życia oraz dowiedzieli się wielu ciekawostek na ich temat. Po części teoretycznej nastąpiła bardzo kreatywna część praktyczna, podczas której uczniowie podzieleni na pięć zespołów tworzyli pajęcze sieci, a na zakończenie ugruntowali zdobytą wiedzę wypełniając tematyczne karty pracy.
Dzisiejsze zajęcia przyrodnicze pozwoliły wszystkim uczestnikom spojrzeć na świat pająków z innej, mniej stereotypowej perspektywy, rozwinęły wiedzę, dały nam również wiele powodów do radości i uśmiechu.
Joanna Sychta
W piątek 17 lutego 2017 r. do sali lekcyjnej klasy I zawitał bardzo miły i długo wyczekiwany gość, pan Kazimierz Gruda, aby wziąć udział w odbywającej się w naszej szkole akcji czytania dzieciom. Z tej okazji uczniowie wraz z wychowawcą ubogacili klasową biblioteczkę zarówno ulubionymi lekturami, jak i zupełnie nowymi pozycjami książkowymi. Ostatecznie wybrana została książka pt. Przygody Filonka Bezogonka, której nasz gość przeczytał aż trzy rozdziały. Dzieci z zainteresowaniem słuchały tej sympatycznej opowieści, a na zakńczenie spotkania z ochotą relacjonowały poznane przygody Filonka. Warto dodać, iż książka tak bardzo spodobała się dzieciom, że postanowiły poznać wszystkie przygody kotka, toteż codziennie czytamy w klasie jeden kolejny rozdział.
Wizyta pana Kazimierza była następną, po listopadowych odwiedzinach pani Janiny Haza, która zapoczątkowała akcję czytania dzieciom w klasie I.
Joanna Sychta
W styczniu w naszej szkole i przedszkolu odbyło się spotkanie dla Babć i Dziadków. Pociechy przygotowały program artystyczny, konkursy, upominki oraz poczęstunek. To wspaniały dzień. Życzenia i uściski dla "Dziadków", wspólny taniec i ogromne wzruszenie towarzyszyły wszystkim.
RELACJĘ FILMOWĄ MOŻEMY OBEJRZEĆ TU: https://www.facebook.com/groups/251087081713429/
lub przechodząc do opcji: WIĘCEJ
13.02.2017 r. uczniowie klas I-VI pojechali do Gdańska na kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Teatralnego INGENIUM „Cudowne musicale. Od West Endu aż po Broadway!”. Był to niezwykły koncert utalentowanych młodych artystów, którzy wystąpili w ciekawych interpretacjach najsłynniejszych utworów musicalowych w historii. Były to zarówno hity polskie, jak i zagraniczne. Wszystkie piosenki wykonane były w języku polskim. Artyści zaprezentowali utwory z takich musicali jak „Cats”, „Notre Dame de Paris”, „Chicago”, „Grease”, „Les Miserables”, „The Lion King”, „Okruchy życia”, „Akademia Pana Kleksa”, „Romeo et Juliette” i innych. Różnorodność ról, wspaniała gra świateł i najważniejsze - bardzo ciekawe wykonania wszystkich utworów sprawiły, że uczniowie przenieśli się na wielkie sceny musicalowe. Dzięki udziałowi w tym spektaklu dzieci przyswoiły sobie wiedzę na temat, czym jest musical. Ponadto uczeń klasy II Kamil Blok został wybrany do zaprezentowania swoich talentów aktorskich na scenie. Trzeba przyznać, że Kamil bardzo dobrze poradził sobie z powierzonymi mu zadaniami.
Podziękowania należą się panu Kazimierzowi Grudzie, dzięki któremu uczniowie otrzymali bezpłatne bilety na spektakl.
Dorota Kajm-Linert
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bal przebierańców i zabawa choinkowa.
10 lutego 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty bal przebierańców, który został połączony z zabawą choinkową. Tego dnia niektóre dzieci od samego rana reprezentowały swoje stroje. Gdy wybiło południe, rozpoczęliśmy oficjalny bal. Przedszkolaki oraz klasa "0" bawiły się w sali przedszkolnej, zaś uczniowie klas I-VI na sali gimnastycznej. Bal rozpoczął się wspólnym tańcem księżniczek, policjantów, żołnierzy, biedronki, Czerwonego Kapturka, Spidermana, Smerfów, diabełka, piosenkarki, czarodziejki, wróżek, lekarza, myszek, itp. Następnie odbył się pokaz taneczny kółka tanecznego, który prowadzi pani Dorota Gołąbek. Po pokazie dzieci uczyły się nowych układów tanecznych, które pokazywała pani Dorota. Po nauce tańców był czas na liczne zabawy i konkursy przygotowane przez wszystkie panie wychowawczynie. I tak uczniowie wzięli udział w konkursie "krzesełka", "taniec z balonem", "taniec na gazecie", zabawie z chustą animacyjną, zabawie "zamek i księżniczka". Do trochę już zmęczonych uczestników balu zawitał gość. Była to bardzo tajemnicza postać. Wszyscy spodziewali się Mikołaja, a w tym roku naszą szkołę odwiedził jeden z książkowych bohaterów. Dzieci na początku miały trudności z rozpoznaniem postaci, ale w końcu jeden z uczniów zgadł, że nasz gość to Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Po miłej rozmowie z Czarnoksiężnikiem i rozdaniu paczek bal został zakończony.
Dorota Kajm-Linert
Dnia 01.02.2017r. ( środa) w naszej szkole odbyła się uroczysta kolęda szkolna. Odwiedził nas Proboszcz parafi Sianowo ksiądz Eugeniusz Grzędzicki. Duszpasterz pokrzepił nas słowem Bożym i złożył najlepsze życzenia na nowy rok. Dzieci i nauczyciele otrzymali obrazki wraz z modlitwami. Uczniowie w podziękowaniu zaśpiewali kolędy naszemu gościowi przy akompaniamencie gry pana Józefa Stachnika, nauczyciela muzyki w naszej szkole.
Katarzyna Mazur
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ferie - kreatywność i teatr.