Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolna wycieczka do Warszawy.
W dniach 21-24 maja uczniowie klas IV-VII wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy w poniedziałek o godzinie 15.00 od wizyty na Starym Mieście , gdzie znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy. Wraz z przewodnikiem podziwialiśmy Rynek Starego Miasta z pomnikiem Warszawskiej Syrenki na środku placu. Odwiedziliśmy pomnik Małego Powstańca oraz kościół pw. św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu z urną z sercem Fryderyka Chopina. Spacer z przewodnikiem zakończyliśmy wizytą nad Grobem Nieznanego Żołnierza. Drugi dzień naszej wycieczki do stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego. Wspólnie z przewodnikiem mogliśmy zobaczyć miejsca, do których chciałby zajrzeć każdy kibic piłki nożnej czyli szatnie, w której niejednokrotnie gościła reprezentacja Polski w piłkę nożną, czy też sale konferencyjną. Z punktu widokowego obserowawaliśmy stadion w całej okazałości. Następnie wybraliśmy się na zwiedzane Zamku Królewskiego. Zakończyliśmy ten dzień spacerem po Łazienkach Królewskich. Trzeci dzień był jednym z ważnieszych. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez dokonywanie różnych ciekawych doświadczeń, wybraliśmy się również na projekcję filmu do planetarium. Tego dnia również podróżowaliśmy metrem i spacerowaliśmy po Starym Mieście. Ostatni dzień naszej wyprawy do stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki. Obejrzeliśmy najbardziej reprezentatywne sale pałacu oraz dowiedzieliśmy się dużo o histori tego budynku. Ostatnim punktem naszej wycieczki było obejrzenie Pałacu w Wilanowie wzniesionego dla króla Jana III Sobieskiego. Odwiedziliśmy pokoje króla oraz jego małżonki Marysieńki. Na koniec uczetsniczyliśmy w warsztatach rzeźbienia w mydle. Zmęczeni i szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z panem policjantem Krzysztofem Dziędzielskim.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powiatowy konkurs "Moja mała ojczyzna".
W ramach zajęć Totoringu 4 uczniów uczęszczających do grupy pani Joanna Sychta: Izabella Mazur, Wiktoria Kreft, Amelia Mollin, Nikodem Petrański, wykonało prace w ramach Powiatowego Konkursu Plastycznego Moja Mała Ojczyzna - „Ceramika kaszubska”, organizowanego przez Zespół Ksztalcenia i Wychowania w Klukowej Hucie. Wytwory prac- kaszubskie talerze zostały dostarczone organizatorom konkursu, a my z niecierpliwością czekamy na jego wyniki.
Joanna Sychta
10 maja uczniowie klas III i IV w ramach zajęć języka kaszubskiego pojechali do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i wzięli udział w grze po muzeum. Konkurencja ta polegała na odnajdywaniu wskazanych eksponatów oraz ich nazw przy pomocy planu muzeum, dzięki czemu dzieci zapoznały się z wyglądem i przeznaczeniem dawnych przedmiotów związanych z rolnictwem, gospodarstwem domowym oraz wyposażeniem kaszubskiej izby, bogaciły słownictwo, trenowały też współpracę oraz rywalizację w grupach.
Joanna Sychta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Malowanie "Konstytucja 3 Maja".
Pod koniec kwietnia 2018 roku klasa 5 uczestniczyła w warsztatach malowania "Konstytucji 3 Maja". Uczniowie najpierw zapoznali się z obrazem Jana Matejki a następnie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda grupa miała za zadanie pomalować farbami akwarelowymi strój postaci, które przyczyniły się do uchwalenia najnowocześniejszej konstytucji w XVIII Europie. Wykonane prace zostały wykorzystane podczas tegorocznego happeningu z okazji 3 Maja w Kartuzach. Zajęcia zostały poprowadzone przez panią z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Nasz gość przybył do naszej szkoły na zaproszenie pani Katarzyny Mazur.
Dorota Kajm-Linert
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel z okazji uchwalenia rocznicy Konstytucji 3 Maja.
W czwartek 3 maja uczennice naszej szkoły Klaudia i Kinga Brylowskie wraz z opiekunem- Katarzyną Mazur uczestniczyły w uroczystości 227 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. Reprezentantki naszej szkoły uczestniczyły w programie:
Katarzyna Mazur
W ramach edukacji związanej z bezpieczeństwem dzieci, w piątek 30 kwietnia, odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem policjantem Krzysztofem Dzięcielskim – funkcjonariuszem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, dla klas I-III. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Pouczającym elementem spotkania było wyjście w teren i przećwiczenie prawidłowego, bezpiecznego przejścia na drugą stronę jezdni. Dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyła się również możliwość posłuchania o codziennej pracy policjanta, obejrzenia przyniesionych przez naszego gościa akcesoriów oraz zwiedzenie radiowozu policyjnego. Dzięki takim spotkaniom uczniowie wiedzą, że policjant to osoba, do której mogą się zwrócić w każdej wymagajacej tego sytuacji.
Joanna Sychta
W piątek 30 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Warunkiem przystapienia do tej części egzaminu było pozytywne zaliczenie części teoretycznej, składajacej się z 20 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, wiadomości z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Test na kartę rowerową to test jednokrotnego wyboru i składa się z 20 pytań – żeby zdać egzamin należy odpowiedzieć na 80% (16 pytań). Egzamin praktyczny był nadzorowany przez funkcjonariusza Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach pana Krzysztofa Dzięcielskiego. W części praktycznej ocenie podlegało: pozycja kierujacego pojazdem, przygotowanie do jazdy, upewnienie się o możliwości jazdy, ruszanie z miejsca, jazda do przodu po prostej, jazda po łukach w kształcie cyfry 8, upewnienie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, hamowanie i zatrzymanie pojazdu w określonych miejscach, stosowanie się do znaków drogowych.
Kartę rowerową uzyskali następujący uczniowie:
Magdalena Pobłocka
Wiktoria Hinz
Oliwia Jereczek
Wiktor Sawicki
Tomasz Pakur
Błażej Klejna
Kacper Kitowski
Wszystkim, którym udało się uzyskać wynik pozytywny serdecznie gratuluję i życzę bezpiecznej jazdy!
Joanna Sychta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z rekordzistą Księgi Guinnessa.
We wtorek 24 kwietnia w naszej szkole odbył się apel upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Mazur przygotowali program artystyczny. Dzieci poprzez krótką inscenizację, wiersze, piosenki oraz taniec przypomiały nam wszystkim o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Serdecznie dziękuję wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego apelu.
Katarzyna Mazur
10 kwietnia 2018 roku naszą szkołę odwiedził pan Janusz Chomontek, który jest dziewiętnastokrotnym rekordzistą Księgi Guinnessa w podbijaniu różnych rodzajów piłek. Pan Janusz karierę wyczynową rozpoczął w 1989 roku. Międzynarodową sławę zdobył we Włoszech, kiedy pobił rekord 7 tys. odbić piłki należący do Diego Armando Maradony, podbijając piłkę 35 tys. razy. Nasi uczniowie zobaczyli, jak długo i zręcznie można podbijać piłkę na głowie, ramionach i jednocześnie zdjąć bluzę a następnie ją założyć. Wybrane osoby mogły same spróbować trudnej sztuki podbijania piłki. Na zakończenie zrobiliśmy z naszym gościem wspólne zdjęcie.
Dorota Kajm-Linert
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs wielkanocny i z języka angielskiego.
6 kwietnia 2018 r. odbyło się roztrzygnięcie konkursu wielkanocnego dla klas 0-VII. W konkursie najliczniej udział wzięli uczniowie klas "0"- I oraz klas IV-VII. Wpłynęło bardzo dużo prac. Jury miało niezwykle trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców, bo wszystkie pisanki zostały bardzo starannie i pomysłowo wykonane. Oto wyniki konkursu.
kategoria klas „0” i I
I miejsce – Agata Brylowska i Wiktoria Kreft
II miejsce – Nikodem Hinz, Nadia Szreder i Piotr Bladowski
III miejsce – Dawid Dawidowski
kategoria klas II i III
II miejsce – Klaudia Brylowska
II miejsce – Agata Frankowska
kategoria klas IV-VII
I miejsce – Kamila Pakur, Agata Puckowska, Michał Lejkowski i Błażej Pakur
II miejsce – Szymon Pakur
III miejsce – Zofia Wilczewska i Kacper Kitowski
Ponadto pisanki wykonane przez Agatę Puckowską, Klaudię Malinowską oraz Błażeja Klejna wzięły udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Kaszubskim. Na konkurs wpłynęło ponad 170 prac. Niestety nasi uczniowie nie zdobyli żadnego miejsca ani wyróżnienia.
Organizatorką konkursu była pani Dorota Kajm-Linert.
Dziękuję wszystkim za udział.
Dorota Kajm-Linert
6 kwietnia 2018 r. troje uczniów, Kamila Pakur, Agata Puckowska oraz Louis Becker, reprezentowali naszą szkołę na XII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym w Koloni. Zadania konkursowe miały różny stopień trudności. Naszym uczniom nie udało się zająć żadnego miejsca, ale Agata Puckowska była o mały krok od zajęcia trzeciego miejsca.
Dorota Kajm-Linert