7 czerwca 2015 r. w godzinach 13.00 – 17.00 zapraszamy wszystkie DZIECI do wspólnej zabawy na placu przy szkole.
Czekają na WAS liczne niespodzianki!
W programie:
- wioska indiańska,
- konkurs talentów,
- balonowe show,
- pokaz baniek mydlanych,
- przejażdżki wozem strażackim oraz wozem drabiniastym,
- tort,
- loteria fantowa,
- muzyka, postacie z bajek i inne.
W piątek 29 maja klasy 0-III uczestniczyły w przyrodniczych warsztatach terenowych pt. „Poznajemy kaszubskie lasy, łąki, sady i ogrody” zorganizowanych i przeprowadzonych przez panią Joannę Kuśnierz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, które odbyły się w miejscowości Mojusz. Celem zajęć było przede wszystkim zapoznanie uczniów z rolą pszczół w życiu człowieka, poznanie tradycyjnych ogrodów i sadów oraz gatunków inwazyjnych na terenie Kaszub. Program warsztatów obejmował przejście po leśnej ścieżce edukacyjnej połączone z wykładem na w. w. tematy, jak również zajęcia grupowe na łące, polegające na rozpoznawaniu ziół oraz projektowaniu i wykonaniu plakatów obrazujących ekologiczne, przyjazne zwierzętom ogrody. Efekty terenowej pracy uczniów były oszałamiające, dzieci wykazały się nie tylko wiedzą, ale i pomysłowością, wyobraźnią oraz inwencją twórczą. Warsztaty były interesujące, dostarczyły nam wiele cennych wiadomości, doświadczeń i inspiracji do dalszego zgłębiania tematu.
Joanna Sychta
18 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs sprawdzający wiedzę na temat polskich legend. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV-VI. Byli to: Sergiusz Kreft, Kamila Pakur, Anna Szwaba, Jacek Szwaba, Magdalena Markowska, Gerard Szwaba, Amelia Bobkowska, Agata Kiedrowska, Sebastian Kuberna oraz Mateusz Słowik. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości legend. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 20 maja. Najlepszym uczniom pani dyrektor Ewa Kasprzak wręczyła nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostałe osoby za udział w konkursie otrzymały długopis. Konkurs przygotowały i przeprowadziły pani Celina Arendt i Dorota Kajm-Linert. Oto wyniki konkursu:
I miejsce - Mateusz Słowik (kl.VI)
II miejsce - Amelia Bobkowska (kl.VI)
III miejsce - Agata Kiedrowska (kl.VI)
Dorota Kajm-Linert

13 maja Amelia Bobkowska oraz Mateusz Słowik reprezentowali naszą szkołę w I Wojewódzkim Konkursie Mitologicznym w Leźnie. Nasi reprezentanci zostali wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, podczas których zdobyli największą punktację.
W Zespole Publicznego Gimnazjum i Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II rywalizowało ze sobą 32 uczestników z 16 szkół naszego województwa. Konkurs miał formę pisemną, uczniowie pracowali indywidualnie. Wiedza z zakresu mitologii greckiej jaką musiały się wykazać dzieci była bardzo rozległa i znacznie wykraczała poza zakres obowiązujący w szkole podstawowej.
Mateusz został wyróżniony nagrodą książkową, Amelia za udział otrzymała długopis. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy. Dla uczestników przygotowano niespodzianki: projekcję filmu o budowlach antycznych, poczęstunek oraz przedstawienie oparte na motywach mitu „O Demeter i Korze”.
Celina Arendt
W sobotę 23 maja szóstka miłośników przyrody i literatury kaszubskiej z naszej szkoły wzięła udział w I wanożeniu z Czorlińsczim. W imprezie uczestniczyło ponad 200 osób wędrujących pieszo z Chmielna do Kartuz. W czasie marszu robiono przerwy, podczas których czytano fragmenty książki H. J. Derdowskiego „O Panu Czorlińsczim co do Pucka po sece jachoł”. Z dziećmi, młodzieżą i nauczycielami wędrowali znani regionaliści, poeci, politycy, m.in. Danuta Pioch, Janina Kwiecień, Wanda Kiedrowska, Janusz Mamelski, Witold Bobrowski, Tomasz Fopke, Anna Dereń.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez: Regionalnego Stowarzyszenia Kobiet Niezależnych w Chmielnie, Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Stowarzyszeniu Powiatowego Sejmiku Młodzieży i Bibliotece Pedagogicznej w Kartuzach.
Przed rozpoczęciem wędrówki wszyscy uczestnicy otrzymali broszury z fragmentami poematu oraz mapkami marszu, na których zaznaczono miejsca postoju, spotkań z postaciami znanymi z literatury.
Po modlitwie oraz odczytaniu fragmentu książki ruszyliśmy do Kartuz. Nad Jeziorem Kłodno wzięliśmy udział w scence topienia Ceynowiny. Następnie na placu przed Punktem Informacji Turystycznej panie z Regionalnego Stowarzyszenia Kobiet Niezależnych z Chmielna poczęstowały nas chlebem ze smalcem i drożdżówką. Pokrzepieni wysłuchaliśmy kolejnego fragmentu książki i ruszyliśmy w drogę. Ciekawe rozmowy, piękne widoki sprawiły, że zapominaliśmy o zmęczeniu.
W Kartuzach przemierzyliśmy promenadę i udaliśmy się do Muzeum Kaszubskiego, gdzie powitał nas m.in. burmistrz Mieczysław Gołuński.
Po odśpiewaniu „Marsza kaszubskiego”, przemowach przybyłych gości, posililiśmy się grochówką i w dobrych humorach, naładowani pozytywnymi emocjami udaliśmy się do swoich domów.
Celina Arendt
22 maja w Szkole Podstawowej w Kolonii odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ekologiczno-plastycznego „Drzewa naszych lasów”. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali:
Weronika Kalkowska – przedszkole
Wiktoria Kreft – przedszkole
Piotr Bladowski –przedszkole
Albert Talaśka – „0”
Paweł Bladowski – „0”
Kamila Pakur – kl. IV
Anna Szwaba – kl. IV
Magdalena Markowska – kl. V
Mateusz Słowik – kl. VI
Amelia Bobkowska – kl. VI
Marta Marczyńska – kl. VI
Werdyktem jury uczennica klasy V Magdalena Markowska zdobyła wyróżnienie i została nagrodzona dyplomem oraz nagrodami rzeczowymi.
Serdecznie gratuluję i zachęcam do dalszego uczestnictwa w kolejnych konkursach.
Joanna Sychta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wanoga z Panem Czorlińsczim.
W czwartek 21 maja odbyła się wycieczka do Parku Rekreacyjno – Edukacyjnego - Sea Park w Sarbsku. Park usytuowany jest na pięknej, otoczonej lasem działce o powierzchni 5 ha, położonej w odległości 10 km od Łeby. Sea Park Sarbsk dysponuje bogatą ofertą atrakcji rozrywkowych i edukacyjnych tematycznie związanych z fauną i florą mórz i oceanów, a także z kulturą i historią regionu Pomorza. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas 0-VI wraz z opiekunami. Już od pierwszej chwili spędzonej w Parku czekały na nas nie lada atrakcje. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w prehistorycznym oceanarium 3D, w którym spotkaliśmy się ze stworami zamieszkującymi wody naszej planety miliony lat temu, dzięki czemu poznaliśmy prehistoryczne gady i ryby osobiście, dosłownie tak, jakbyśmy sami znajdowali się w podwodnych głębinach. Następnie obejrzeliśmy naturalnych rozmiarów makiety różnych ssaków, ryb i ptaków zamieszkujących morze i jego wybrzeże oraz zwiedziliśmy park miniaturowych latarni morskich. Kolejną atrakcją była wizyta na Galeonie Wodnik oraz na drugim statku, który dodatkowo stał odwrócony do góry dnem, co wszystkim przysporzyło także wielkiej uciechy. Później udaliśmy się do Muzeum marynistycznego, gdzie zobaczyliśmy ciekawe eksponaty, m.in. rzeźby, modele, dyplomy oraz kolekcję pamiątek okolicznościowych związanych z największym gdyńskim armatorem Polskimi Liniami Oceanicznymi. Potem odwiedziliśmy fokarium, w którym z wielkim zainteresowaniem śledziliśmy prezentację karmienia fok, ich trening medyczny oraz zabawę. Niezwykłą atrakcję stanowiło również spotkanie z wesołym wielorybem Błękitkiem, który nie tylko opowiedział nam wiele ciekawostek na swój temat, ale też bardzo nas rozbawił. Tym miłym akcentem zakończyliśmy zwiedzanie Parku z panią przewodnik. Pozostałą część wizyty w Sea Parku uczniowie spędzili w parku zręcznościowo-linowym oraz na placu zabaw.
Uśmiechnięte twarze uczniów dowiodły, że wyjazd bardzo się podobał, a i pogoda dopisała. Chętnie ponownie odwiedzimy Sea Park w Sarbsku.
Joanna Sychta, Katarzyna Mazur
Już po raz drugi w naszej szkole świętowaliśmy obchody DNIA ZDROWIA, które odbyły się 20.04.2014r. pod hasłem:
„DBAM O HIGIENĘ OSOBISTĄ I ZDROWIE WŁASNEGO CIAŁA”
Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy od przedstawienia teatralnego pt.: „Szanuj Zdrowie”, do którego zostały włączone dzieci z naszej szkoły. Cały spektakl został podzielony na trzy sceny obrazujące ważne problemy związane z dbaniem o higienę nie tylko ciała ale i całego życia. W pierwszym akcie zobaczyliśmy „Zdrowie”, które przyszło do szkoły i lamentowało, że w niej panuje hałas. W drugim poznaliśmy Grzesia, który bał się wody i nie chciał się myć. Trzeci akt, który wywołał salwy śmiechu na sali dotyczył czarownicy, która miała jeden ząb, o którego nie dbała i bała się pójść do dentysty. Piękne przedstawienie zostało podsumowane przez uczniów, którzy na temat higieny recytowali wiersze.
W tym dniu każda klasa miała zadanie zaprezentować wspólnie opracowany plakat, na ściśle określony temat. I tak: odział przedszkolny - „Przybory toaletowe oraz instrukcja prawidłowego mycia rąk”; grupa „O” - „Konieczność mycia rąk przed jedzeniem i po wyjściu z toalety”; klasa I - „Nosimy ubiór schludny, dostosowany do warunków pogody”; klasa II i III - „Zasady higieny osobistej”; klasa IV - „Jak prawidłowo dbać o zęby i higienę jamy ustnej”; klasa V - „Szkodliwość hałasu dla zdrowia”; klasa VI - „Zagrożenia wynikające z braku higieny ciała”. Każdy temat został sumiennie przygotowany i przedstawiony przez wybrane osoby z klas.
Kolejnym punktem obchodów był „Konkurs Piosenki”. Tematyka oczywiście nawiązywała do higieny osobistej. Grupa przedszkolna wykonała wspólną piosenkę „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. Grupa „0” pięknie pokazała się w utworze „Mydło lubi zabawę”. W dalszej części rozpoczęły się występy solowe lub duety, do których zgłosiły się chętni uczniowie. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: klasy I – III oraz IV – VI. Do pierwszej kategorii zgłosiły się dziewczynki z klasy pierwszej Jereczek Oliwia, Pobłocka Magdalena, Hinz Wiktoria, które wspaniale zaśpiewały piosenkę pt.: „Hop do wanny” oraz Patrycja Kuberna z klasy drugiej, która zachwyciła wszystkich swoją interpretacją piosenki pt.: „Piosenka kąpielowa”. Do drugiej kategorii zgłosiły się Pakur Kamila z klasy czwartej, która oczarowała nas swoim głosem w piosence „Higiena osobista” oraz dziewczyny z klasy szóstej Bobkowska Amelia i Marczyńska Marta w piosence „Energetytczny sok”. Wszyscy laureaci konkursu zostali nagrodzeni środkami czystości tj. kolorowe żele pod prysznic, dezydoranty, gąbki do mycia ciała itd.
Ten dzień umiliły wszystkim swoją obecnością panie z Rady Rodziców: Pakur Honorata, Szwaba Marzena oraz Pakur Hanna. Panie również przygotowały dla wszystkich dzieci słodkie, zdrowe przekąski w postaci przepysznej galaretki w skórce pomarańczowej oraz owoców. Na ręce pani dyrektor Ewy Kasprzak został przekazany sok ze świeżych owoców. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tak emocjonującego dnia.
Katarzyna Przychodna
8 maja 2015 roku naszą szkołę odwiedziła gdańska podróżniczka pani Katarzyna Tarnowska. Spotkanie z panią Kasią rozpoczęło się o godzinie 9.00 i trwało do godziny 12.00. Uczniowie klasy IV i V wzięli udział w spotkaniu jako pierwsi. O godzinie 9.45 w prelekcji wzięła udział klasa VI. Po 50 minutach nadeszła pora na ostatnia grupę – uczniów klas I-III. Pani Katarzyna opowiadała dzieciom o swojej ostatniej podróży do Nepalu i Indii. Dzięki barwnym opowieściom pani Kasi przybliżona została dzieciom kultura innego kontynentu. Uczniowie poznali warunki, w jakich żyją, pracują i uczą się ludzie w tak odległych od nas krajach. Liczne zdjęcia pokazywane przez panią Katarzynę i ich opisy spotkały się z wielkim aplauzem. Uczniowie klasy VI nie byli usatysfakcjonowani, ponieważ dla nich rozmowa z panią Katarzyną była za krótka. Uczniowie chętnie zadawali pytania i z wielkim żalem żegnali naszego gościa. Na pożegnanie uczniowie zaśpiewali kaszubską piosenkę, zadali ostatnie pytania i zrobili sobie wspólne zdjęcie z podróżniczką. Pani dyrektor serdecznie podziękowała pani Kasi za przybycie do naszej szkoły, poprowadzenie tak interesujących zajęć i zaprosiła naszego gościa do ponownego odwiedzenia szkoły po odbyciu kolejnej podróży. Zatem do szybkiego zobaczenia. Niech podarowany kubek ze zdjęciem naszej szkoły zawsze towarzyszy pani Katarzynie w dalekiej podróży.
Dorota Kajm-Linert
27 kwietnia 2015 roku w naszej szkole dla uczniów klas II, III i IV odbyły się „Warsztaty malarstwa na szkle”. Dwugodzinne zajęcia poprowadziła pani Marta Sominka i pani Bożena Hus z Lokalnej Grupy Rybackiej KASZUBY. Na początku warsztatów panie podarowały wszystkim uczniom antyramę formatu A4, do której dzieci po skończonych zajęciach włożyły swoje prace, a później zabrały je do domu. Następnie każdy z uczniów wybrał sobie jeden rysunek, który musiał specjalnym pisakiem odrysować na szkle. Po odrysowaniu uczniowie malowali prace akrylowymi farbami. Dzieci z klas młodszych wybierały przeważnie rysunki związane z tematyką morską. Natomiast uczniom klasy IV najbardziej spodobał się portret papieża Jana Pawła II. Wszyscy uczniowie pracowali z zapałem i chętnie dzielili się efektami swojej pracy. Warsztaty podobały się wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy również wzięli czynny udział w warsztatach. Na zakończenie spotkania pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie podziękowali paniom za przybycie i przeprowadzenie ciekawych zajęć.
Dorota Kajm-Linert
W naszej szkole we wtorek 14.04.2015 r. odbyła się dyskoteka szkolna. Wesoła zabawa zaczęła się o godzinie 14.30 na sali gimnastycznej i potrwała do godziny 16.30. W tej szkolnej imprezie brały udział dzieci zarówno z przedszkola jak i starszych klas. Dyskoteka nie odbyła by się oczywiście bez oprawy muzycznej, za którą odpowiedzialni byli chłopcy z klasy VI. Przy rytmicznej muzyce najpierw najmniejsze, a później starsze dzieci zaczęły się bawić. Za sprawą dziewczynek z VI klasy, które prowadziły sklepik z drobnymi słodkościami i napojami, każdy mógł uzupełnić energię do dalszej zabawy. Opiekunki dyskoteki pani Katarzyna Mazur i pani Katarzyna Przychodna zadbały o rozrywkę w postaci konkursów. Pojawiły się między innymi tańce w parach z balonami i „Krzesełka”. Inną zabawą był wspólny taniec „Galaretki”. Uczestnicy konkursów zostali nagradzani słodkimi upominkami. Cała dyskoteka przebiegła w wesołej i przyjaznej atmosferze. Podczas wspólnej zabawy było wiele śmiechu i radości. Czas na sali gimnastycznej upłynął bardzo szybko i zanim się obejrzeliśmy cała zabawa zakończyła się. Z wielką nadzieją wyczekujemy następnej tak szalonej dyskoteki.
Katarzyna Mazur
Katarzyna Przychodna
„WIOSNA – ACH TO TY...”
Nadeszła kalendarzowa wiosna, ociepliło się, słonko mocniej świeci, pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty, powróciły ptaki. W naszej szkole również ja widać. Wszystkie sale zostały pięknie udekorowane, w holu głównym pojawiła się tematyczna gazetka, w doniczkach na parapetach rośnie już cebula, owies i rzeżucha...23 marca wszyscy uczniowie przybyli do szkoły w bardzo dobrych humorach, na co zapewne wpływa miała zmiana pory roku. Przedszkolaki oraz uczniowie każdej z klas, począwszy od zerówki, skończywszy na klasie szóstej ubrali się według danego koloru. Dzieci przedszkolne wystrojone były w niebieskie ubranka, w zerówce królowała zieleń, w klasie pierwszej fiolet, dzieci z klasy drugiej i trzeciej paradowały w strojach żółtych, uczniowie czwartej klasy – w czerwonych, w piątej dominował kolor pomarańczowy, w szóstej – różowy.
Tegoroczne powitanie wiosny w naszej szkole miało zupełnie inny wymiar, aniżeli w poprzednich latach. Przedszkolaki skrzętnie pracowały w swojej klasie, natomiast uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy – klasy 0 – III oraz IV – VI. W takich oto zespołach, wraz z wychowawcami – p. Joanna Sychtą, p. Celiną Arendt, p. Dorotą Kajm – Linert oraz p. Katarzyną Mazur - pracowali nad przygotowaniem postaci Wiosny. Starsi uczniowie wykonali piękną przestrzenną postać, natomiast dzieci młodsze równie okazałą Wiosnę w formie płaskiej. Obie prace znalazły swoje miejsce w strategicznym punkcie szkolnego korytarza. Ponadto dzieci uczciły nadejście Wiosny gromkimi okrzykami i tematycznymi piosenkami. Dodatkowo uczniowie z grupy młodszej obejrzeli prezentacje multimedialną pt. „ZWIASTUNY WIOSNY”.
Niecodziennym wydarzeniem tego dnia była niespodzianka przygotowana i zrealizowana przez panie Katarzynę Przychodną i Dorotę Gołąbek – niezwykłe eksperymenty, dla wielu z nas tajemnicze, a wręcz niekiedy niemożliwe do wykonania. Panie zaciekawiły i zainspirowały każdego ucznia, a precyzja z jaką wykonywały doświadczenia budziła niezwykłe emocje. Każdy z uczniów mógł czynnie uczestniczyć w eksperymentach. To właśnie sprawiło, iż niemożliwe stało się możliwe, a wiedza uczniów pogłębiła się o nowe umiejętności i doświadczenia.
We wtorek 31 kwietnia, czyli w ostatnim dniu nauki poprzedzającym wiosenną przerwę świąteczną, odbyła się tematyczna inscenizacja pt. „Uśmiechnięte Święta”, w wykonaniu dzieci z zerówki, klasy I oraz gościnnie występujących uczniów z klasy II, IV oraz VI. Młodzi aktorzy wcielili się w rozmaite role ukazujące wielkanocne zwyczaje i obrzędy. Nie zabrakło więc pisanek, kury, dyngusiarzy oraz dzieci przedstawiających tradycje wielkanocne. To wiosenno - wielkanocne przedstawienie wprowadziło całą naszą społeczność szkolną w klimat nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy, a sceneria i piękne dekoracje utwierdziły nas w przekonaniu o wyjątkowości nadchodzących świątecznych dni.
Cieszymy się, że podczas inscenizacji byli z nami rodzice dzieci oraz panie z Rady Rodziców, które jak zawsze zadbały o oprawę kulinarną, organizując po przedstawieniu poczęstunek w postaci kawy i pysznych ciast.
Te chwile upłynęły w serdecznej, rodzinnej atmosferze, która mam nadzieję będzie nam towarzyszyć bardzo długo.
A gdy już nadejdą Święta niech nadzieja i radość zastukają do wszystkich drzwi, a Wielkanoc przyniesie pomyślność, radość, szczęście i uśmiech każdego dnia.
Joanna Sychta
W czwartek 26 marca naszą szkołę odwiedziła pani dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach – Anna Dereń, która poprowadziła zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas 0-III pt. „Pejzaż z klasą”. Zajęcia miały formę bezpośredniego spotkania uczniów z obrazami, z ich wymową, interpretacją oraz pięknem. Dzieci pracowały w oparciu o wybrane dzieła takich twórców jak: Władysław Podkowiński, Auguste Renoir, Claude Monet, Józef Mehaffer, Camille Pissarro. Pod przewodnictwem pani Anny Dereń dzieci analizowały poszczególne obrazy, rysowały swoje pejzaże, a następnie tworzyły własną interpretację poszczególnych, wybranych przez siebie dzieł. To było bardzo udane spotkanie, które nie tylko rozbudziło zainteresowania malarstwem, ale przede wszystkim dostarczyło małym odkrywcom wrażeń estetycznych i przeżyć emocjonalnych oraz pobudziło własną aktywność dzieci w zgłębianiu wiedzy.
Joanna Sychta
Noc z π
W naszej szkole w dniu 13.03.2015 r. odbyła się niezwykła noc z liczbą π.
Cała akcja rozpoczęła się o godzinie 19.00 i trwała do godziny 23.14. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z klas IV-VI. Natomiast opiekę nad dziećmi sprawowały pani dyrektor Ewa Kasprzak, pani Dorota Gołąbek oraz pani Katarzyna Mazur.
Noc z π rozpoczęliśmy od obejrzenia przekazu transmitowanego z bieguna północnego, podczas którego naukowcy odpowiadali na pytania zadawane przez internautów. Następnym elementem była prezentacja multimedialna, z której między innymi uczniowie mogli dowiedzieć się kto wprowadził znak ''π”.
Około godziny 20.40 zaczęliśmy przygotowywać wspólną kolację. Był to bez wątpienia jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów wieczoru. Dzieci wraz z nauczycielkami przygotowały przepyszną kolację, do której wszyscy zasiedli w wyśmienitych humorach.
W dalszej części wieczoru było równie wesoło. Uczniowie wzięli udział w „Sportowych zawodach π”, w których między innymi trzeba było pokonać tor przeszkód w czasie 3 minut i 14 sekund. Przy wykonywaniu różnych ćwiczeń i manewrów było wiele śmiechu i radości. Podczas „Nocy z π” pojawiły się jeszcze między innymi wesołe kalambury matematyczne, sztuka składania papieru origami, wspólne rozwiązywanie sudoku.
Niezwykłą niespodzianką okazały się odwiedziny koordynatorów akcji. Pani Anna Dereń wraz z dwójką podopiecznych oraz kamerą odwiedziła nas, aby dowiedzieć się gdzie w naszej szkole znajduje się liczba π? Po tych niespodziewanych odwiedzinach nadszedł czas na konkurs „Pamięciowy mistrz π”, który był nie lada wyzwaniem dla głów naszych uczniów. Dzieci musiały zapamiętać jak najwięcej liczb rozwinięcia dziesiętnego liczby 3,14. Wszystkim uczestnikom przyznano upominki. Ostatnim wspólnym zadaniem przewidzianym na tę noc było ułożenie przez dzieci z własnych ciał liczby π oraz udokumentowanie tego za pomocą zdjęcia.
Na koniec, wspólnie posprzątaliśmy stołówkę i przywróciliśmy po naszej szalonej zabawie szkołę do porządku. Potem pani dyrektor serdecznie wszystkim podziękowała a uczniom przekazała prezenty. Po czym dzieci zostały odebrane przez rodziców. W taki sposób zadowoleni, rozbawieni oraz wyedukowani pożegnaliśmy się, życząc sobie dobrych snów.
Dorota Gołąbek
Katarzyna Mazur
Nadchodząca dużymi krokami wiosna, a co za tym idzie, coraz piękniejsza pogoda na dworze, stały się doskonałą sposobnością do zorganizowania w zerówce zajęć z zakresu profilaktyki zdrowia promujących zdrowe odżywianie. Zajęcia odbyły się czwartek 19 marca w obecności zaproszonych gości – mamy Asi – pani Honoraty Pakur, mamy Agatki i Wiktora - pani Aleksandry Frankowskiej oraz pani dyrektor Ewy Kasprzak. Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem, po czym nastąpiło wprowadzenie do tematyki zajęć, zabawa ruchowa poprzedzona rozmową tematyczną, różnicowanie produktów żywnościowych oraz ich klasyfikacja na zdrowe i niezdrowe. Ta część zajęć zakończyła się przedstawieniem i omówieniem prezentacji multimedialnej pt. „Odżywiamy się zdrowo”, przeplatanej tematycznymi wypowiedziami dzieci. Punktem kulminacyjnym natomiast było przygotowanie zdrowego śniadania, które w całości sporządziły dzieci, oczywiście przy nieocenionej pomocy zaproszonych mam oraz pani Edytki. Pani Aleksandra wraz z grupką dzieci zajęła się komponowaniem zdrowych, świeżych i kolorowych kanapek, pani Honorata z pozostałymi przedszkolakami wyciskała sok ze świeżych owoców i warzyw, natomiast pani Edytka ugotowała pożywne i pyszne kakao, a potem był już tylko czas na degustację…..
Zorganizowanie zajęć nie tylko dało przedszkolakom możliwość obcowania ze zdrową żywnością, ale także stworzyło sposobność do poznania 12 następujących zasad prawidłowego żywienia:
12 zasad prawidłowego żywienia:
1. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
2. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
3.Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
4. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
5. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
6. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki.
7. Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony.
8. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
9. Posiłek obiadowy to zapas energii na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Czystą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch na co dzień, słodycze od święta.
Joanna Sychta
W dniach 16-18 marca uczniowie z klas 0-VI uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych pod przewodnictwem O. Andrzeja Jodkowskiego z Zakonu Ojców Redemptorystów na Białorusi, które tradycyjnie odbyły się w Sanktuarium Sianowskim. Były to dni wypełnione skupieniem, wspólną modlitwą oraz rozważaniem głoszonych przez Ojca Rekolekcjonistę nauk. O muzyczną oprawę Mszy Świętych zadbała Schola pod przewodnictwem pani Doroty Gołąbek oraz pani Hanny Pakur.
Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas…..
Uczniowie i nauczyciele
29.01. 2015r. naszą szkołę odwiedziły Księżniczki, Misie, Spidermany, Biedroneczki, Motylki i przeróżne inne bajkowe postaci, a wszystko to z okazji Balu Karnawałowego. Tego dnia wszystkie dzieci, a nawet niektóre nauczycielki, przebrały się, by wspólnie pobawić się na sali gimnastycznej. Wspólne tańce przeplatane były konkursami z nagrodami przygotowanymi przez nauczycieli. Zabawę umilał nam zespół KiS, którego wokalistką jest p. Sara Szpek - wychowawczyni naszych przedszkolaków. Pod koniec balu odwiedził nas gość specjalny - św. Mikołaj. Wszystkim dzieciom wręczył paczki ze słodkościami i wspólnie z nimi się pobawił. Ciekawe czy odwiedzi nas w przyszłym roku...?
Dorota Gołąbek
18 lutego klasy IV-VI z wychowawczyniami p. Celiną Arendt oraz Dorotą Kajm-Linert odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę - Wypożyczalnię dla Dzieci w Kartuzach. Przyjęła nas tam p. Emilia Pakur, która opowiedziała nam historię biblioteki, zaznajomiła z działami księgozbioru. Następnie wszyscy uczniowie otrzymali karteczki z nazwiskami autorów oraz tytułami książek, które musieli odszukać. Zadanie to udało się wykonać przy pomocy katalogu i pani Emilii.
Tego dnia dowiedzieliśmy się sporo o działalności biblioteki i pracy bibliotekarza. Zwiedziliśmy dwie czytelnie tradycyjną i internetową. Jedną z ciekawostek była informacja, że w bibliotece działa jedyny w powiecie Punkt Książki Mówionej. Został on otwarty w 2000 roku, jego księgozbiór liczy 620 tytułów zapisanych na kasetach magnetofonowych i płytach CD. Ponad 70 % użytkowników Punktu to czytelnicy w grupie wiekowej do lat 15. Korzystać z niego mogą osoby z dysfunkcjami narządu słuchu i wzroku.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali zakładki do książek i zaproszenie do korzystania z biblioteki.
Celina Arendt